Zemetrasenie v Chorvátsku má už sedem obetí. Pribúdajú zranení

29.12.2020 o 19:03 - Ľubomír Franko
  • Článok

Mohutné zemetrasenie, ktoré dnes otriaslo Chorvátskom, má už sedem obetí. Z trosiek stále vyťahujú zranených. Po hlavnom zemetrasení zasiahli krajinu viaceré silné dotrasy.

Zemetrasenie v Chorvátsku má už sedem obetí. Pribúdajú zranení
Škody v meste Petrinja, foto: Denis Lovrovic / AFP

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6.4 sa dnes krátko popoludní vyskytlo v Chorvátsku. Zemetrasenie s epicentrom Petrinja si vyžiadalo už sedem obetí, desiatky zranených a obrovské škody. Polovica mesta Petrinja je podľa starostu zrovnaná so zemou. V oblasti po zemetrasení zaznamenali aj niekoľko silnejších dotrasov s lokálnou magnitúdou 3.7, 4.4, 4.6 a 3.9. 

Prvú obeť hlásili už krátko po zemetrasení z mesta Petrinja, kde trosky privalili len 13-ročné dievča. Z mesta Petrinja prijali do nemocnice v meste Sisak najmenej 20 ďalších zranených, pričom dvaja z nich sú zranení ťažko. Najviac obetí je momentálne hlásených z mesta Glina. Pod troskami tam našli jednu osobu, ktorej identitu záchranári zatiaľ nepoznajú. Celkovo evidujú v Chorvátsku 26 zranených, z toho 6 ťažko.

Záchranné práce v troskách v meste Petrinja, foto: Damir Sencar / AFP
Záchranné práce v troskách v meste Petrinja, foto: Damir Sencar / AFP

Ďalšou obeťou je muž, ktorého zavalili trosky, jeho ženu stihli včas vytiahnuť a podarilo sa ju zachrániť. Medzi ďalšie obete patrí rodina v dome v mestskej časti mesta Glina, Majske Poljane. Otca a jeho syn zahynuli pod troskami vlastného rodinného domu. Starosta mesta Glina neskôr ohlásil, že v troskách našli ďalšiu obeť, čím sa počet obetí v meste vyšplhal na päť. 

Siedmou obeťou je organista, pod ktorým sa v meste Žažina zrútila 15-metrová kostolná veža. V čase zemetrasenia sa v kostole nachádzali ešte jeho traja kolegovia, ktorí stihli pred padajúcimi troskami utiecť a vyviazli len s ľahkými zraneniami. V zrútenom kostole, ktorý postavili ešte v 18. storočí, zasahovalo až 15 hasičov a viacerí doktori.

Zrútený kostol v meste Žažina, foto: Ronald Goršić / Cropix
Zrútený kostol v meste Žažina, foto: Ronald Goršić / Cropix

Ihneď po zemetrasení boli v celej krajine zmobilizované záchranné zložky. Do najpostihnutejších oblastí v krátkom čase dorazila armáda, hasičské zbory z okolitých miest ale aj horskí záchranári so záchranárskymi helikoptérami.

Obyvatelia menej postihnutých oblastí ponúkli strechu nad hlavou pre tých, ktorí o ňu počas nešťastia prišli. Starostovia miest Petrinja a Glina len v slzách opísali skazu, ktorá ich mestá postihla. Podľa ich slov nie je vylúčené, že pod troskami ležia ďalší ľudia.

Najnovšie správy