Zima 2017 KONČÍ. Sneh by už v nížinách napadnúť nemal. Teploty budú na

- P.M.
Článok
Tohtoročná zima pomaly, ale určite končí. Vyhliadky na nasledujúce obdobie nepočítajú s návratom zimy do nížin. Pred nami je jarné počasie.

Zime zostáva už len posledných pár dní. Oficiálnym koncom meteorologickej zimy je 28. február a už dnes je takmer jasné, že zimné obdobie nám minimálne v nížinách definitívne skončilo. Celodenné mrazy v nižších polohách sa už neočakávajú a sneženie ak príde, tak napadnutý sneh bude mať životnosť pár hodín. 

Tento rok sme si však zimy užili v porovnaní s uplynulými rokmi dosť. Január bol teplotne podpriemerný v mnohých štátoch Európy a my sme zažívali týždne extrémnych mrazov a snehu. Takéto počasie už určite nečakajte.

Teploty sú nadpriemerné a také aj zostanú

Studený január vystriedal opäť teplý mesiac. Február je pri pohľade na mapu teplotných anomálii za uplynulý mesiac na našom území o zhruba 1°C teplejší ako je v porovnaní s priemerom z rokov 1981 až 2010. 

Teploty sú však nadpriemerné aj v západnej Európe. Zima stále panuje len v oblasti východnej Európy.

Nič zásadné sa posledné zimné dni neudeje. Do konca februára bude mimoriadne teplo. Očakávajú sa dni, pri ktorých teploty môžu prekročiť aj hranicu +15°C. Nasledujúce dva týždne by sa maximálne denné teploty mali pohybovať vysoko nad úrovňou dlhodobého priemeru.

Teplotný priemer na nasledujúce dni do oficiálneho konca zimy sa očakáva o 4 až 5°C nad hranicou dlhodobého priemeru.

Zima v nížinách skončila

Predpoveď a vyhliadka počasia sa dá s určitou pravdepodobnosťou zostaviť len na nasledujúce dva týždne, no nič nenaznačuje tomu, že by malo v nížinách nasnežiť. Výrazne viac nepravdepodobnejšie sú celodenné mrazy v nižších polohách. Súvislé obdobie s mrazom a snehom, ako sme zažívali napríklad v januári je minulosťou. Dlhodobé klimatologické numerické modely očakávajú, že po teplom februári bude nasledovať aj teplý marec. Teploty by sa za celý marec mali pohybovať opäť nad úrovňou dlhodobého teplotného priemeru.

Avšak nie je možné tvrdiť, že sa snehové vločky v nížinách už neobjavia. Marec a apríl sú síce jarné mesiace, no snehové vločky sa objavujú pravidelne. Milovníci zimy tak môžu dúfať, že snehové vločky ešte uvidia, no nemôžu počítať s tým, že sa napadnutá snehová pokrývka aj udrží. Jej trvácnosť bude len niekoľko hodín a roztopí sa s prvými slnečnými lúčmi.

Zima by mala pokračovať len na horách. V nižších polohách už môžete rozmýšľať nad jarným upratovaním a hrubé, zimné bundy pomaly schovávať hlbšie do Vašich šatníkov.

Nasledujúce dni prinesú vysoké teploty. Vyhliadku počasia na prelom februára/marca a vývoj počasia na začiatku marca nájdete TU.