Zima a sneh sa opäť vrátia. Napadne opäť aj 20 cm nového snehu

- P.M.
Článok
Sneženie a mrazy sa po niekoľkých dňoch opäť vrátia na naše územie. Na dávku nového snehu sa môžu tešiť najmä obyvatelia severného Slovenska a lyžiari

I keď to v nižších polohách tak uplynulé dni nevyzeralo, tak posledné dni boli na našom území veľmi teplé a to vďaka prílevu teplého vzduchu. Do nížin sa však teplý vzduch dostával len veľmi ťažko v dôsledku inverzie. Oteplenie sa tak prejavilo najmä na horách, kde sa teploty dostali až nad +5°C a lyžiarske strediská museli pozastaviť umelé zasnežovanie. Tomu je však koniec. Na horách budú môcť opäť spustiť zasnežovanie a pripadne aj sneh prírodný. Na severe ho bude dosť.

Zima sa vráti v pondelok

Počas nedele začne cez naše územie postupovať studený front a ďalší studený front postúpi nad naše územie v pondelok.

Situácia však bude veľmi podobná tomu, ako to bolo pred niekoľkými dňami. Zatiaľ čo na severe bude zamračené a intenzívne snežiť, tak na zvyšku územia sa snehu opäť nedočkáme.

Hranica sneženia začne klesať

Počas nedele hranica sneženia najskôr poklesne na horách. Súčasne, ako sa k nám bude dostávať studený vzduch od severu začne hranica sneženia klesať pod 1000 m n.m a na severe poklesne na výšku okolo 500 m n.m.. Hranica sneženia sa bude ďalej znižovať a v pondelok večer by hranica sneženia mala ležať na severe už v najnižších polohách.

Na severe opäť aj nad 20 cm čerstvého snehu

Ako sme už spomínali tak na sneh sa môžu opäť tešiť obyvatelia severného Slovenska. Tu napadne do utorka 5 až 10 cm nového snehu, ale na náveterných stranách hôr môže pripadnúť až 30 cm. Na sneh sa tak môžu tešiť predovšetkým lyžiari na Kysuciach, Orave a vo Vysokých Tatrách.

V nižších polohách na západe, juhu a východe zatiaľ sneh neočakávame. Na severe sa objaviť môže, ale opäť sa bude vďaka kladným teplotám topiť. Výrazne sa ochladí od utorka a prídu celodenné mrazy, ale zrážok ubudne.

Severania sa tak v nasledujúcich hodinách opäť dočkajú sneženia a tu sú už takmer isté biele Vianoce. 

Vyhliadku na zvyšok decembra si pozrite TU.