ZIMA dorazí cez víkend. Prinesie sneženie a najmä mrazy. Teploty pokle

- P.M.
Článok
Uplynulé dni boli opäť na našom území veľmi teplé. To sa však už čoskoro zmení. Cez víkend príde zima a s ňou sneženie, ale najmä prudké ochladenie.

Zima je za dverami. Tak sa dá charakterizovať očakávaný vývoj počasia v nadchádzajúcich dňoch na našom území.  Zima príde skutočne vo veľkom štýle. Ešte v stredu sa teplota v Hurbanove vyšplhala až na nadpriemerných +20,5°C a už o pár dní sa maximálna teplota dostane počas dňa ledva na +5°C. V noci sa treba pripraviť na silné mrazy, pri ktorých môže teplota poklesnúť aj pod -10°C.

Do víkendu ešte jeseň

Koniec pracovného týždňa sa bude niesť ešte v relatívne teplom počasí. Zmenu však prinesie už piatkový studený front, ktorý prinesie na mnohé miesta nášho územia dážď. Tento frontálny systém k nám postúpi od severozápadu v chladnejšom a vlhkejšom prúdení, ktoré sa otvorí okolo tlakovej níže so stredom nad Pobaltím. V tomto prúdení zostane naše územie niekoľko dní a každým dňom sa bude ochladzovať a hranica sneženia bude klesať až do nížin.

ANIMÁCIA: Vývoj hranice sneženia v nasledujúcich dňoch

Snežiť v nižších polohách bude už v nedeľu

Počas soboty bude naše územie pod vplyvom tlakovej níže, ktorá sa prehĺbi nad Alpami. Čakajte daždivú sobotu, ktorá prinesie aj ochladenie. Teplota vystúpi len na +4 až +8°C. Chladnejšie bude na severe a tu sa teplota dostane len na +2°C. Snežiť bude v sobotu od výšky 1000, postupne už od 600 m.n.m.

Ešte chladnejšie bude v nedeľu, kedy sa teplota počas dňa dostane len na 0 až +6°C a na severe už hrozí slabý celodenný mráz.

Hranica sneženia poklesne na 0 m.n.m. Vyššie bude len na juhovýchode, kde bude hranica sneženia ležať od 400 m.n.m. Počas nedele sa objavia snehové zrážky na celom území, ale viac zrážok očakávajte na severe a východe. Sneh však nenapadne a bude sa jednať maximálne o poprašok.

Nový týždeň prinesie silné mrazy

Začiatkom týždňa sa v našej oblasti rozšíri výbežok vyššieho tlaku, ktorý zmenší oblačnosť. Pri vyjasnení, tak už hneď v pondelok ráno poklesnú teploty poriadne nízko.

Výrazne sa však neohrejete ani počas dňa. Naďalej bude pomerne chladno a teploty počas dňa vystúpia maximálne na +4°C. Ak nezabudnete na cestu alebo chodník vyliať vodu, tak tohtoročná Katarína bude celkom určite na ľade.