Zima na horách začala. Do nížin môže prísť už budúci víkend

Článok
Zimné počasie panuje jedine na našich horách. V nižších polohách sa stále nič nedeje a panuje jesenné počasie, ktoré by tu malo panovať aj naďalej.

Mikulášsky víkend poteší nielen malé deti, ale aj dospelých. Teda minimálne priaznivcov zimných športov. Lyžiarske strediská otvárajú svoje zjazdovky. V nižších polohách však stále nevidieť výraznejšiu zmenu, aj keď jedno ALE by sa našlo. Budúci víkend naznačujú numerické modely ochladenie a možnosť sneženia aj v nížinách, no vyhliadky na nasledujúce obdobie naznačujú, že sa opäť oteplí a súvislé zimné počasie tak zrejem zatiaľ nehrozí.

 

Strediská otvárajú zjazdovky

Za snehom tak treba vyraziť na hory. Lyžuje sa aktuálne v najväčších a zároveň v najobľúbenejších strediskách. Medzi prvými strediskami, ktoré otvorili svoje brány patria Donovaly. Aktuálne tu leží okolo 20 cm.

situácia na Donovaloch, zdroj: Park Snow Donovaly

 

Svoje brány už otvorili aj lyžiarske strediská vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Na Štrbskom Plese, ako aj v Jasnej leží okolo 40 cm snehu.

situácia na Štrbskom Plese, zdroj: vt.sk

situácia v Jasnej, zdroj: Jasna.sk

 

V nižších polohách šanca na sneh budúci víkend

Pravdepodobnosť návratu snehových vločiek do nižších polôh je v priebehu budúceho víkendu. Nad Pobaltím by sa mala usadiť oblasť nižšieho tlaku, okolo ktorej by mal do Európy preniknúť od severu studený vzduch. Snehové vločky sa tak môžu objaviť aj v nižších polohách, no ako naznačuje nižšie priložený ensembel modelu GFS, tak po tomto ochladení sa zrejme opäť oteplí.

ensembel modelu GFS, priemerná teplota vo výške 2 m, zelená linka= hlavný beh

 

Stále tak platí, že sa zimou treba vyraziť na hory. Uvidíme, čo prinesie budúci víkend a je možné, že ochladenie bude výraznejšie a snáď aj dlhodobejšie.

img