Zima oficiálne končí. Zajtra začína astronomická jar

19.03.2021 o 19:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Zima zajtra oficiálne končí a nastupuje jar. Čaká nás prvý jarný deň v tomto roku.

Zima oficiálne končí. Zajtra začína astronomická jar
Ilustračné. Foto: unsplash

Určite mnohých poteší správa, že od zajtra začína astronomická jar. Na severnej pologuli Zeme je tak 20. marec 2021 prvým jarným dňom, na južnej pologuli prvým jesenným.

Aj keď počasie ešte zajtra nebude pripomínať jar, oficiálne tu už zajtra jar bude, a to so začiatkom presne o 10.37 hod. stredoeurópskeho času.

Jarná rovnodennosť

O tomto čase nastáva na severnej pologuli jarná rovnodennosť. Rovnodennosť znamená, že denná časť dňa je približne rovnako dlhá ako nočná časť dňa.

Napríklad  zajtra v našom hlavnom meste vyjde slnko o 5.54 hod. a zapadne o 18.04 hod. Slnko teda bude zajtra nad obzorom 12 hodín a 10 minút. 

Počas jarnej, ale i jesennej rovnodennosti dopadajú slnečné lúče kolmo na zemskú os a osvetľujú rovnomerne severnú aj južnú pologuľu našej planéty. 

Dni sa budú predlžovať

Od tohto dátumu sa bude severná pologuľa prikláňať k Slnku čoraz viac. Dni sa tak budú postupne predlžovať, čo znamená aj viac slnečného žiarenia počas dňa. 

Jarné obdobie bude trvať 93 dní a astronomické leto nastane 21. júna o 5.32 hod., kedy nastane najdlhší deň v roku. 

Aktuálne počasie na Slovensku jar ešte nepripomína, avšak už budúci týždeň začnú denné teploty stúpať až k hranici +15 °C. O podrobnejšom vývoji počasia budeme informovať a predbežne môžete charakter počasia sledovať aj  na našej stránke

 

Najnovšie správy