ZIMA prinesie na sever 40 cm snehu. Na juh okolo 6 cm

Článok
Hranica sneženia počas uplynulej noci začala klesať a na severe už len sneží. Hranica sneženia pokelsne aj nasledujúce dni, ale nedostane sa na nulu.

Presúvajúca sa tlaková níž z oblasti Britských ostrovov, cez strednú Európu sa už usadila nad západným Ruskom a Pobaltím a v priebehu včerajšieho dňa začala do našej oblasti od severu pumpovať studený vzduch. Na severe tak už hranica sneženia klesla na úroveň zhruba 300 m.n.m. Na zvyšku územia sa dnes bude udržovať okolo hranice 400 až 500 metrov.

Večer sa na severe výdatne rozsneží

Plošnejšie zrážky však v priebehu dnešného dňa neočakávajte. Do našej oblasti sa od severozápadu dostáva studený vzduch, ktoré je aj vlhký a vytvárajú sa v ňom prehánky, ktoré ovplyvnia severozápadné a severné Slovensko. Tu očakávajte sneženie, ktoré na intenzite naberie v priebehu večera a do zajtrajšieho rána môže pripadnúť niekoľko centimetrov, na horách až niekoľko desiatok centimetrov snehu. Na toto prúdenie sú náchylné predovšetkým horské polohy. Výdatné sneženie očakávajú aj v susednom Česku. ČHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa. Na horách môže napadnúť až 25 cm snehu. U nás môže napadnúť ešte ďalších 40 cm.

Sneženie zajtra príde aj na juh

Na severozápade bude snežiť aj počas zajtrajšieho dňa, avšak zrážok s príchodom večera pribudne. Počasie totiž ovplyvní ďalšia tlaková níž. Táto tlaková níž prinesie opäť zrážky takmer na celé územie Slovenska.

ANIMÁCIA: Sneženie počas dnešného dňa a pribúdajúce zrážky počas zajtrajška

Na západe sneh nepribudne

Zrážky sa v noci na piatok očakávajú na celom území, ale nebudú na celom území vo forme snehu. Hranica sneženia sa bude udržiavať okolo výšky 200 až 300 metrov. Keďže na juhozápade sa nachádzajú polohy prevažne pod touto nadmorskou výškou, tak tu budú vypadávať prevažne zrážky v kvapalnom skupenstve. Ak by predsalen snežilo, tak radosť zo snehovej nádielky pokazia kladné teploty.

Na nižšie priloženej animácii vidieť očakávané zrážky do piatka s výrazným zrážkovým polom, ktoré prinesie plošnejšie zrážky v noci na piatok. Na západe by však mali byť prevažne kvapalné.

Na horách do 40 cm, na juhu okolo 6 cm

Tohtotýždňové zrážky by mali priniesť snehovú pokrývku na celé stredné a východné Slovensko. Na juhu by malo napadnúť okolo 6 cm, na severe až 40 cm. Snehu sa nedočkajú len na západe územia.

Cez víkend ochladenie

Počas víkendu sa treba pripraviť na zmenu počasia. Zrážky ustanú a teploty pôjdu na celom území pod bod mrazu. Viac o očakávanom ochladení sa dočítate TU.

img