Zima sa dnes vráti. Sneženie sa objaví aj v nížinách

Článok
Cez naše územie aktuálne postupuje studený front, ktorý na naše územie vráti poriadne zimné počasie.

Po malej prestávke sa na naše územie opäť vracia zima s ňou aj podpriemerné teploty. Studený front, ktorý aktuálne postupuje cez naše územie sa na celom území prejaví už nasledujúcu noc. Teploty poklesnú na celom našom území pod bod mrazu a na cestách bude opäť veľmi šmykľavo.

Sneženie sa objaví najmä na severe

Dnešný studený front prinesie vlnu sneženia predovšetkým na sever. Oblačné počasie síce bude panovať na celom našom území, ale zrážky sa prejavia práve na spomínanom severe, kde zároveň bude najvýraznejšie klesať hranica sneženia. Sneženie sa očakáva už od výšky 600 m n.m, pričom počas dnešného dňa bude ďalej klesať. 

Dnešný deň prinesie na sever Slovenska aj výdatnejšie zrážky, ktoré sa prejavia najmä na severných, náveterných stranách hôr. Tu môže do zajtrajšieho rána pripadnúť až 20 cm čerstvého snehu.

V noci bude mrznúť na celom území

Zrážky počas nasledujúcej noci budú rýchlo ustávať a oblačnosť sa začne zmenšovať, vďaka vplyvu tlakovej výše, ktorej stred sa nachádza nad Nemeckom. Súčasne k nám za studeným frontom prenikne od severu studený, pôvodom arktický vzduch. Už nasledujúca noc bude na celom území mrazivá.

Treba si však veľký pozor dávať na cestách. Keďže teploty poklesnú pod bod mrazu a cesty budú po dnešných zrážkach mokré, tak sa bude vytvárať veľmi nebezpečná poľadovica.

Sneženie príde aj do nížin

Už počas tejto noci hranica sneženia poklesne až do nížin, no zrážky budú ešte chýbať.

ANIMÁCIA: Očakávaný pokles hranice sneženia

Utorok prinesie prevažne slnečné počasie s nízkymi teplotami len od -2 do +3°C. Na severe môže byť len okolo -3°C. Zmena však príde v stredu a tá môže byť už veľmi výrazná.

Cez naše územie by mala postupovať brázda nižšieho tlaku vzduchu, ktorá prinesie na celé naše územie počas stredy sneženie. To postupne na krajnom západe prejde do výšky 300 m n.m. do dažďa.

V stredu sa očakávajú denné teploty od -5 do +3°C, a tak budú panovať ideálne podmienky na vytvorenie snehového poprašku na viacerých miestach.

Vývoj na stredu sledujeme a budeme o ňom informovať počas nasledujúcich hodín. Predpoveď na stredu si pozrite TU.

img