ZIMA sa na nás ešte nechystá. Budúci týždeň sa výrazne oteplí

Článok
Nasledujúce dni budú chladné a daždivé, vo vyšších polohách upršané. Budúci týždeň sa výrazne oteplí

Na počasie v strednej Európe momentálne vplývajú dva dominantné tlakové útvary. Tými sú tlaková výš nad oblasťou západnej Európy a hlboká tlaková níž so stredom nad Nórskym morom. Medzi touto tlakovou nížou a výšou k nám od severozápadu prúdi chladný vzduch a tento trend by sa mal zachovať až do začiatku nasledujúceho týždňa.

Od severozápadu k nám bude až do utorku prenikať chladný a vlhký morský vzduch. Už dnes sa výraznejšie ochladí a večer dorazia ďalšie snehové zrážky. Najmä na severe a severovýchode sa očakávajú snehové prehánky, na severných návetriach hôr aj výdatnejšie sneženie. V pondelok sa môžu už v chladnom vzduchu snehové prehánky vyskytnúť už aj v nížinách na východe a západe Slovenska.

Budúci týždeň nás čaká výrazné oteplenie

Napadnutý sneh však dlho nevydrží. Už v utorok začne cez naše územie postupovať výrazný teplý front, s ktorým dorazí aj oteplenie. Zrážky budú prechádzať zo snehových na dažďové a snehu začne postupne ubúdať.

Teplý front bude spojený s tlakovou nížou so stredom nad Nemeckom. V oblasti Talianska a Jadranského mora sa zároveň usadí tlaková výš, pričom ďalšia níž sa bude nachádzať v oblasti Azorov. Od juhu tak začne v silnom prúdení prenikať do Európy veľmi teplý vzduch. Očakáva sa, že nad oblasťou západnej Európy sa teplota v hladine 850 hPa vyšplhá na +10 až +15°C a teploty napríklad v Španielsku či Portugalsku vystrelia až k +25°C. 

Oteplenie čaká aj naše územie. Očakáva sa, že v utorok bude teplota v hladine 850 hPa dosahovať už kladné hodnoty do +3°C, v stredu to bude až do +6°C. Teplota v dvoch metroch nad zemou sa už v utorok vyšplhá od +3 až +7°C na severe a východe, až po +11°C na juhu a juhozápade. V stredu teploty ešte porastú, +8 až 12°C, na severe okolo +5°C.

Počasie však nebude slnečné. Zatiaľ čo povrch bude prechladený, vo výškach sa nad naše územie dostane teplejší vzduch, čo bude viesť k tvorbe inverznej teplotnej vrstvy. Očakáva sa tak prevažne veľká oblačnosť s celodennými hmlami.

Pre akékoľvek náznaky zimy to tak znamená dočasnú stopku. Ďalšie ochladenie je zatiaľ v nedohľadne a zrejme príde až začiatkom decembra. Dni počas druhej polovice nasledovného týždňa budú teplotne aj 5°C nad dlhodobým priemerom.