Zima sa vrátila na Slovensko. Na severe bude snežiť a napadne sneh

16.03.2021 o 18:44 - Peter Minárik
  • Článok

Za studeným frontom, ktorý počas včerajšieho dňa postupoval cez naše územie prenikol studený a vlhký vzduch v dôsledku ktorého sa do našej oblasti vrátilo zimné počasie. To bude zotrvávať.

Zima sa vrátila na Slovensko. Na severe bude snežiť a napadne sneh

Dnešný deň sa na Slovensku nesie v znamení oblačného až zamračeného počasia. Slnko striedajú mraky a tie prinášajú prehánky, ktoré sú predovšetkým na severe Slovenska aj snehové.

Do toho všetkého v našej oblasti fúka veľmi silný vietor od severu, ktorý zintenzívňuje pocit chladu. Napríklad v Bratislave sa popoludní teplota síce pohybovala na úrovni +7 °C, avšak severák znížil pocitovú teplotu na 1 °C nad nulu. Veterno je na viacerých miestach nášho územia.

Na Slovensku sa ochladzuje

Studený vzduch sa do našej oblasti dostáva od severu medzi tlakovou výšou, ktorej stred sa nachádza nad východným Atlantikom a tlakovou nížou, ktorá sa rozkladá nad Čiernym morom.

Oproti včerajšiemu dňu sa na našom území ochladilo o zhruba 3 až 5 stupňov a ochladzovanie by malo na Slovensku pokračovať.

Teploty na severe sa v najbližších dňoch budú pohybovať len slabo nad nulou a v najteplejších oblastiach Slovenska neprekročia hranicu +10 °C.

Zvýraznia sa aj nočné mrazy, ktoré na celom území poklesnú pod bod mrazu. Nízke teploty však bude badať predovšetkým na severe Slovenska, kde sa pridá aj sneženie.

Sneženie čaká predovšetkým sever

Vzduch, ktorý k nám prúdi je zároveň aj veľmi vlhký a v tomto vlhkom vzduchu.sa tvoria početné prehánky, ktoré sú na severe vo forme snehu. Snežiť by tu malo aj v nasledujúcich hodinách, pričom sneženie môže byť aj výraznejšie.

Sneženie by sa malo vyskytovať predovšetkým počas nasledujúcej noci a v priebehu zajtrajšieho dňa. Napadnúť by v oblasti hôr mohlo aj viac ako 5 cm nového snehu.

V nižších polohách severného Slovenska, predovšetkým na Kysuciach a na Orave by taktiež mohol napadnúť nový sneh. Očakáva sa tu však skôr poprašok, maximálne zopár centimetrov.

Najnovšie správy