Zima v Austrálii prepisuje rekordy: Takúto chladnú zimu ešte nemali

10.08.2020 o 06:45 - Austrália - Veronika Salayová
  • Článok

Kým na severnej pologuli je leto v plnom prúde, na južnej pologuli panuje zima. Tá je obzvlášť chladná v južných častiach Austrálie. 

Zima v Austrálii prepisuje rekordy: Takúto chladnú zimu ešte nemali
Foto: The Guardian

Zimy v Austrálii bývajú poväčšine mierne, ale tento rok tam zavládla mimoriadne studená zima. V niektorých južne položených častiach Austrálie ide o najchladnejšiu zimu v histórii.

V priebehu minulého týždňa prenikol do Austrálie veľmi studený vzduch, ktorý spôsobil masívne sneženie a do Viktórie a Tasmánie priniesol mimoriadne nízke teploty, ktoré prepisovali rekordy.

Podľa Austrálskeho meteorologického ústavu v osade Liawenee (ležiace na náhornej plošine vo výške 1057 m n. m. v centre ostrova) v Tasmánii v sobotu klesla teplota až na -14,2 °C.

To je vôbec najnižšia zaznamená hodnota v Tasmánii v histórii meraní. Predchádzajúce minimum bolo z roku 1983, kedy tam namerali -13 °C. 

Sneh síce nie je v Austrálii v zime neobvyklý, v horách sa sneh pravidelne vyskytuje, ale tento rok napadol aj do nížin, čo sa v niektorých oblastiach stane len raz za 10 až 20 rokov.

V meste Launceston v nadmorskej výške 150 m n. m. na severe Tasmánie išlo dokonca o prvý sneh od roku 1951. 

 

Najnovšie správy