ZIMA začína. Napadne až do 50 cm snehu a udrú silné mrazy

Článok
Zima klope na dvere. Tento týždeň prinesie na naše územie pravé zimné počasie nezvyčajné aj pre koniec januára.

Jeseň pomaly, ale iste končí. Tohtoročná jeseň sa ukázala v pomerne sychravom charaktere počasia. Babie leto sme zaznamenali len v podobe pár dní počas septembra. Perinbaba prekvapila už začiatkom októbra, kedy priniesla prvú dávku sneženia a Perinbaba už chystá poriadnu nádielku aj nasledujúce dni. V stredu končí obdobie meteorologickej jesene a počnúc 1. decembrom, teda vo štvrtok začína meteorologická zima. Jej tohtoročný začiatok spozorujeme na celom území, avšak najmä na severe, kde sa musia pripraviť na poriadnu vlnu sneženia a silné mrazy.

Sneženie dorazí na prelome jesene a zimy

Prelom mesiacov bude pod vládnou frontu spoločne s tlakovou nížou, ktorá sa bude nachádzať nad Pobaltím. Táto tlaková níž bude zdrojom dostatočnej vlhkosti, ktorá sa prejaví najmä na severe a studeného vzduchu, ktorý k nám po jej okraji bude prúdiť od severu.

V priebehu noci zo stredy na štvrtok začne od severu na mnohých miestach nášho územia snežiť. Snežiť bude aj v najnižších polohách, takže štvrtkové ráno by malo priniesť sneženie aj do nášho hlavného mesta.

Počas dňa sa však bude otepľovať a hranica sneženia bude stúpať na výšku okolo 400 m n.m. Na severe môže snežiť aj v nižších polohách. 

Hranica sneženia začne opäť klesať s ochladzovaním, ktoré k nám príde počas piatka.

ANIMÁCIA: Očakávaná výška hranice sneženia v nasledujúcich hodinách

Noc na štvrtok tak prinesie sneženie na viaceré miesta, vrátane najnižších polôh, pričom na severe prejde sneženie do výdatnejšieho a trvalejšieho charakteru. Počas dňa sa začne sneženie v nižších polohách meniť na dážď a snehová pokrývka z rána sa roztopí.

ANIMÁCIA: Očakávaný charakter počasia (modra-sneženie, tmavomodrá-výdatné sneženie, zelená-dážď)

Na severe môže napadnúť až pol metra snehu

Oravčania, Kysučania, Liptovčania a Tatranci sa dočkajú veľmi veľkej nádielky snehu. Do víkendu napadne na severe od 10 do 20 cm nového snehu, ale vo vyšších polohách môže napadnúť aj okolo 35 cm snehu. Na severných náveterných stranách hôr sa však očakáva, že napadne až okolo 50 cm snehu. 

Počas víkendu začína v Tatrách lyžiarska sezóna a Perinbaba teda výrazne dopomôže.

Cez víkend udrú mrazy

Zrážky začnú v priebehu víkendu ustávať a oblačnosť sa na našom území začne zmenšovať. Táto kombinácia je vhodná pre výrazné ochladzovanie, ktoré na severe môže priniesť extrémne nízke teploty až pod -20°C.

Viac o plánovanom ochladení sa dočítate TU.

img