Zime sa u nás zrejme páči. Dnes na strednom Slovensku napadlo miestami aj cez 10 cm snehu

24.03.2021 o 15:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Aj keď prvý jarný deň sme oficiálne privítali v sobotu, počasie jarné zatiaľ nie je ani zďaleka. Svoje by o tom vedeli povedať obyvatelia na strednom a severnom Slovensku, kde to ešte aj dnes vyzeralo ako uprostred poriadnej zimy.

Zime sa u nás zrejme páči. Dnes na strednom Slovensku napadlo miestami aj cez 10 cm snehu
Takto to dnes ráno vyzeralo v Liptovskej Tepličke, zdroj: Daniela Pitoňáková

Jarná rovnodennosť u nás nastala v sobotu 20. marca o 10:37. Všetci tí, ktorí čakali, že od tohto momentu sa budú teploty šplhať k dvadsiatke a bude krásne slnečno, však zrejme ostali sklamaní.

Na našom území panovalo v posledných dňoch pomerne chladné počasie. Teploty sú výrazne pod hranicou dlhodobého teplotného priemeru a vyskytujú sa aj snehové prehánky, pričom na severe ide aj o občasné sneženie, ktoré je niekedy výdatnejšie.

Za takéto počasie môžeme vďačiť tomu, že po okraji tlakovej výše, ktorá sa nasúva z Atlantiku nad Európu, prúdi do našej oblasti od severu studený a vlhký vzduch. Práve ten sa tak stará o to, že sa v našej oblasti vyskytujú početné prehánky a ojedinele aj búrky.

V niektorých oblastiach na Slovensku, zvlášť na tom strednom, to preto v týchto dňoch vyzerá ako uprostred tuhej zimy. V závere článku si môžete pozrieť fotogalériu, pričom pri niektorých snímkach možno budete pochybovať, či sú vôbec z dnešného dňa.

Dnes miestami napadlo aj cez 10 cm čerstvého snehu

Do bieleho rána sa dnes zobudili obyvatelia stredného Slovenska. Zvlášť Horehronie a Liptov doslova zasypal sneh.

Z fotografií, ktoré máme k dispozícii a aj na základe meraní miestnych obyvateľov vyplýva, že miestami napadlo aj cez 10 cm čerstvého snehu. V niektorých prípadoch sa toto číslo šplhá k 15 centimetrom.

Sneženie najmä v ranných hodinách skomplikovalo situáciu aj na cestách. Horský priechod Čertovica bol pre kamiónovú dopravu len veľmi ťažko prejazdný.

Dobrou správou je, že jarné počasie je už na dohľad. Už od dnešného dňa sa začalo postupne otepľovať a do nedele sa v porovnaní so začiatkom týždňa oteplí aj o 10 °C. Už v závere pracovného týždňa, teda v piatok sa pri slnečnom počasí dostanú teploty na +9 až +15 °C.

Najnovšie správy