Zlá správa pre klímu: Ľudia plánujú po pandémii cestovať viac

11.11.2020 o 18:25 - Veronika Andrejková
  • Článok

Podľa prieskumu ľudia plánujú po odznení obmedzení spôsobených pandémiou cestovať viac. Túto správu priniesol denník The Guardian.

Zlá správa pre klímu: Ľudia plánujú po pandémii cestovať viac
Ilustračný obrázok, foto: Alejandro Luengo

Po skončení pandémie plánujú ľudia viac cestovať, ako náhradu za neuskutočnené dovolenky. Síce napomôžu cestovnému ruchu, pre planétu a klímu je to však zlá správa. 

Prieskum vykonali v rámci projektu YouGov-Cambridge Globalism Project spolu s agentúrou Guardian. Na otázky odpovedalo 26 000 ľudí z 25 krajín sveta. 

Približne dve tretiny opýtaných vyslovilo názor, že za klimatické zmeny sú spôsobené hlavne ľudskou činnosťou alebo čiastočne aj ľudskou činnosťou. Pokiaľ však išlo o zmenu správania a s tým spojené napríklad aj ekologickejšie cestovanie, len pár krajín uviedlo, že plánujú využívať hlavne leteckú dopravu oveľa menej.

Vidíme tu zjavný nesúlad medzi slovami a skutkami. Tento trend bol najvýraznejší vo Veľkej Británii (o 30% menej v porovnaní s 15% viac používania leteckej dopravy), Taliansku (o 34% menej vs. o 18% viac), Nemecku (o 31% menej vs. o 17% viac) a Indii (o 42% menej). Naopak sú krajiny, kde plánujú používať lietadlá oveľa častejšie napríklad Brazília či Nigéria.

Podobne je to aj so zahraničnými dovolenkami. Švédi, Brazílčania, Egypťania a Nigérijci plánujú vyšší počet dovoleniek v zahraničí po odznení pandémie koronavírusu. Naopak Briti, Taliani, Nemci, Číňania a obyvatelia Thajska inklinovali skôr k cestovaniu v rámci svojej krajiny.

Najhoršie dopadlo používanie automobilovej dopravy. Vo všetkých 26 krajinách obyvatelia uviedli, že budú svoje autá používať viac ako pred pandémiou. Pravdepodobne za to môže strach z nákazy vo verejnej doprave. To však znamená aj viac emisií výfukových plynov v atmosfére.

Najnovšie správy