Zlá správa z Brazílie: Odlesňovanie je najhoršie za 15 rokov

22.11.2021 o 06:30 - Veronika Salayová

Nová analýza z Amazonského pralesa priniesla so sebou veľmi znepokojivé informácie. Odlesňovanie totiž dosiahlo najvyššiu úroveň za viac ako 15 rokov. 

Zlá správa z Brazílie: Odlesňovanie je najhoršie za 15 rokov
Ilustračné. Foto: unsplash

Odlesňovanie v brazílskom Amazonskom pralese dosiahlo najvyššiu úroveň za viac ako 15 rokov, pričom len za posledný rok sa zvýšilo o 22 %, uvádza sa v správe Národného inštitútu pre výskum vesmíru.

Monitorovací systém Prodes brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru ukázal, že medzi augustom 2020 a júlom 2021 bolo zničených 13 200 kilometrov štvorcových dažďového pralesa.

Tieto nové analýzy podkopávajú nedávne snahy prezidenta Jaira Bolsonara a jeho vlády posilniť svoju environmentálnu dôveryhodnosť na COP26 začiatkom tohto mesiaca.

Správa vesmírnej agentúry bola však zverejnená iba v týchto dňoch, ale je datovaná na 27. októbra, teda štyri dni pred začiatkom rokovaní na konferencii v Glasgowe.

Počas konferencie Organizácie Spojených národov o zmene klímy Brazília oslovila americkú administratívu a zaviazala sa ukončiť nelegálne odlesňovanie do roku 2030.

Oteplenie sa už v Amazónii prejavilo

Amazonský dažďový prales je cenným svetovým biotopom a domovom približne troch miliónov druhov rastlín a zvierat a je dôležitým faktorom v boji proti klimatickej kríze. 

Odlesňovanie a degradácia lesov Amazonského pralesa si však už začala vyberať svoju daň a ak sa bude s odlesňovaním pokračovať v nasadenom tempe, následky môžu byť katastrofálne nielen pre Brazílii a aj pre celý svet.

Klimatické zmeny sa už prejavili tým, že priemerná teplota v obdobiach sucha je v Amazónii o približne 3 °C vyššia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou. Toto číslo je alarmujúce, pretože je to trikrát viac, než je globálny priemer.

Pokračujúce globálne otepľovanie môže tropické pralesy juhoamerického kontinentu zmeniť na suchú savanu, vyplýva z nedávnych štúdií. Pľúca zeme by tak mohli zaniknúť, čo by negatívne ovplyvnilo nás všetkých.