Zlín vo štvrtok zrejme zasiahlo slabé tornádo. Môže ísť o druhé tornádo v priebehu týždňa

16.09.2022 o 12:32 - Dominik Cenkner

Meteorológovia v susednej Českej republike preverujú možnosť výskytu tornáda. To malo zosadnúť vo štvrtok 15. septembra v okolí Zlína. Ak sa tornádo potvrdí, pôjde o druhé tornádo, ktoré v krajine zosadlo v priebehu piatich dní.

Zlín vo štvrtok zrejme zasiahlo slabé tornádo. Môže ísť o druhé tornádo v priebehu týždňa
Táto fotka potvrdzuje výskyt tromby, či sa vír dotkol zeme, zisťujú odborníci, zdroj: Lukáš Šarman

AKTUALIZÁCIA O 17:44 h - Českí meteorológovia skutočne potvrdili, že v Zlíne vo štvrtok zosadlo slabé tornádo. Dosiahlo silu F0.

Pôvodný článok z 12:32 h - Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) preverujú, či vo štvrtok popoludní nezosadlo v Zlíne slabé tornádo. Informovali na sociálnej sieti.

Hasiči v súvislosti s počasím, prietržou mračien a silným vetrom, v Zlíne zasahovali len pri poškodenom billboarde v časti Malenovice. Žiadne ďalšie škody hlásené neboli.

„Odborníci z Českého meteorologického ústavu v Brne pôjdu preskúmať škody po veľmi pravdepodobnom slabom tornáde v Zlíne, ku ktorému došlo včera okolo 15:30 h,“ informovali meteorológovia.

Tí zároveň poprosili ľudí, ktorí pozorovali škody, aby sa podelili so zábermi. Uľahčí im to identifikáciu prípadného tornáda.

Najskôr išlo o slabé tornádo

ČHMÚ už informovalo, že majú k dispozícii záber z predmetnej ulice, na ktorom vidieť rotujúce trosky. Potrebujú však zistiť viac.

Predpokladajú, že tornádo v oblasti skutočne zosadlo. Išlo však o najslabšie tornádo o sile F0. Sila tornád sa určuje podľa Fujitovej stupnice od najslabšieho F0 po najsilnejšie F5.

Pripomeňme, že tornádo na Morave, ktoré zosadlo 24. júna 2021, malo silu F4. Okrem extrémnych škôd si vyžiadalo aj šesť obetí.

Druhé tornádo za 5 dní

Ak sa štvrtkové tornádo v Zlíne potvrdí, pôjde o druhé tornádo, ktoré v krajine potvrdia za necelý týždeň. Naposledy živel vyčíňal v sobotu 10. septembra v Hraběticiach.

Za rok 2022 už meteorológovia v Česku potvrdili 4 tornáda. Či k nim pribudne aj piate, ukážu najbližšie dni.