Zmena času príde už cez víkend. Posúvame tento rok čas naposledy?

25.03.2021 o 19:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Zmena času zo zimného na letný je už za dverami. V nedeľu si opäť meníme čas. Bude to už naposledy alebo ešte nie? 

Zmena času príde už cez víkend. Posúvame tento rok čas naposledy?
Ilustračné. Foto: unsplash

V nedeľu nastáva zmena času – prechádzame zo zimného času na letný. Zmena na letný čas prebehne nedeľu 28. marca v noci medzi 2.00 a 3.00 hod. 

Čas sa posúva o hodinu dopredu a v nedeľu si tak pospíme o hodinu menej. 

Meníme si čas naposledy?

Odpoveď je: NIE. Čas si budeme meniť aj naďalej – v nedeľu prechádzame na letný čas a v nedeľu 31. októbra 2021 budeme prechádzať opäť na zimný čas. 

Striedanie času tak zostáva v platnosti naďalej a hodinky si budeme povinne meniť dvakrát za rok.

Dôvodom je pandémia koronavírusu, ktorá zapríčinila odsun tejto témy na neurčito. Téma striedania času je aktuálne mimo zoznamu priorít Európskej únie a kedy dôjde k opätovnému nastoleniu témy, je nateraz otázne. 

Letný či zimný čas?

Európsky parlament odhlasoval zrušenie striedania času v Európskej únii. Jednotlivé členské štáty sa mali následne rozhodnúť, či si ponechajú štandardný zimný čas alebo letný čas.

Na názor sa Európska únia pýtala všetkých občanov EÚ. V online dotazníku, ktorý vyplnilo 4,6 milióna ľudí, sa až 80 % ľudí vyjadrilo za zrušenie striedania času. Väčšina z nich by si chcela ponechať letný čas.

S týmto názorom sa stotožnila aj väčšina Slovákov, ktorí by si chceli ponechať letný čas. Len zhruba 30 % populácie by si zvolilo ponechanie zimného času.

Najnovšie správy