Hromadná migrácia kvôli zmenám klímy bude čoskoro realitou

01.02.2020 o 07:15 - V.S.
  • Článok

OSN rozhodol, že ak bude krajina pre obyvateľov predstavovať hrozbu pre ich ďalší život, môžu v dôsledku klimatických zmien emigrovať. 

Hromadná migrácia kvôli zmenám klímy bude čoskoro realitou
Foto: DobraPogoda24

Klimatické zmeny sa chtiac-nechtiac dejú. Kvôli anomáliám v počasí budú ľudia postupom času prinútení, aby hľadali iné miesto pre svoj život. 

OSN predpovedá, že do roku 2050 by zmena klímy mohla donútiť od 25 miliónov až do 1 miliardy ľudí emigrovať zo svojej krajiny. 

Utečenci, ktorí budú utekať pred dôsledkami zmeny klímy, nemôžu byť nútení vrátiť sa do ich krajiny. Rozhodol o tom Výbor OSN pre ľudské práva.

Toto rozhodnutie sa považuje za zásadné, pretože stanovuje nové medzinárodné právo, ktoré bude riadiť celé národy pri budúcich rozhodnutiach o azyle.

Ostrovné krajiny, ktoré sú len pár metrov nad morom, budú prvými krajinami, ktoré budú čeliť hromadnej migrácii. Rýchlo sa topiace ľadovce spôsobujú, že hladina morí bude stúpať a ostrovy budú postupne zaplavené.

Medzi krajiny, ktoré sú v dôsledku globálnych klimatických zmien najviac ohrozené, patria Kiribati, Maldivy, Seychely, Tuvalu, Šalamúnove ostrovy a Marshallove ostrovy.

Najnovšie správy