ZMENA: Napadne aj do 20 cm snehu, potom sa výdatne rozprší a hrozia po

Článok
Zatiaľ čo si mnohí užívajú mrazivé a zimné počasie, tak medzitým nám počasie prinesie výraznú zmenu. Isté je, že sneh sa na viacerých miestach roztopí
Vianočné sviatky priniesli ochladenie a zimné počasie prakticky trvá až do dnešného dňa. Teploty klesli aj k -25°C, na viacerých miestach napadol sneh, pričom vo vyšších polohách aj okolo 30 cm. No tomu všetkému je už o pár hodín koniec. Západné prúdenie obráti kartu a počasie sa veľmi výrazne bude meniť.

Zmena príde v noci na piatok
Všetko sa to zmení už nasledujúcu noc. Od západu začne postupovať oklúzny front. Ten prinesie predovšetkým na sever územia sneženie. V piatok ráno sa ešte na severe môžete tešiť na pár centimetrov snehu. V priebehu noci však už na západe budú vypadávať zrážky kvapalné, ktoré na podchladenom zemskom povrchu môžu aj namŕzať. Postupne sa teplejší vzduch dostane nad celé územie.
Piatkové teploty sa budú pohybovať od 0 do +6°C. Chladno zostane ešte vo východnej polovici Slovenska, kde sa teploty budú pohybovať pod nulou. Na zvyšku územia však už zavládne odmäk.

V noci na sobotu sa počasie zblázni
Doslova chaotické počasie prinesie noc na sobotu. V piatok večer sa rozfúka, pričom vietor môže dosahovať nárazy aj okolo 25 m/s. K tomu začne počasie ovplyvňovať ďalší frontálny systém. Na západe už bude výlučne pršať, no na strednom a východnom Slovensku sa pripravte na sneženie. To bude na strednom a severnom Slovensku aj výdatnejšie.
V nížinách sa sneženie udrží zhruba do polnoci, postupne začne hranica sneženia rýchlo stúpať až do vysokých polôh. Ešte počas noci však stihne na horách stredného a severného Slovenska pripadnúť od 5 do 20 cm snehu.

Počas soboty sa už rozprší na celom našom území, pričom zrážky budú lokálne aj výdatnejšie. Na západnom a strednom Slovensku sa celkové úhrny môžu pohybovať od 10 do 30 mm, na východe prevažne do 20 mm.

Hrozia aj povodne
Výrazné oteplenie sa prejaví na našich riekach. Do úvahy totiž musíme vziať fakt, že už teraz sú naše povodia ešte z decembrových zrážok pomerne nasýtené a v povodiach severného Slovenska leží aj 20 až 30 cm snehu. Sneženie a postupne výdatnejší dážď povodia ešte viac nasýtia a v kombinácii s topiacim sa snehom preto môžu predovšetkým menšie potoky a rieky prudko stúpať. Medzi prvými tokmi, ktoré môžu atakovať úroveň 1. povodňového stupňa budú rieky v povodí Kysuce a Oravy.

V nedeľu sa opäť začne ochladzovať
Na viacerých miestach sa už do nedele sneh roztopí. Nepočítajte s ním predovšetkým v nižších polohách. Už v nedeľu k nám však začne zatekať chladnejší vzduch. Teploty budú klesať a postupne sa objavia aj snehové zrážky.
TIP: Aktuálny vývoj počasia vo Vašom okrese môžete sledovať TU
img