Zmena podnebia zvýši globálne náklady o 100 miliárd dolárov

04.03.2020 o 07:14 - Veronika Andrejková
  • Článok

Na extrémne výkyvy počasia ešte stále nie sú mnohé podniky pripravené. Na odstraňovanie škôd po ich vyčíňaní globálne minieme o 100 miliárd dolárov viac.

Zmena podnebia zvýši globálne náklady o 100 miliárd dolárov
foto: Environment agency/PA media

Klimatické zmeny zvýšia globálne náklady na extrémne poveternostné udalosti približne o 100 miliárd dolárov do roku 2040. To je zvýšenie oproti súčasnosti viac ako 20%. 

Tieto zistenia sú z univerzitného indexu podnikateľských rizík v oblasti klimatických zmien. Ten využíva údaje z klimatologických predpovedí na určenie rizík extrémnych výkyvov počasia v súvislosti s podnikaním.

Zmeny klímy a s ňou spojené extrémne výkyvy počasia môžu narušiť obchodné operácie, zásobovanie a iné aktivity po celom svete, nehovoriac o prerušeniach dodávky elektriny a tým úplnom narušení výroby.

Aktuálne na takéto výkyvy počasia je celosvetovo vyčlenených približne 194 miliárd dolárov, do roku 2040 to však bude aj 234 miliárd dolárov. Ďalšie miliardy plánujú firmy vyčleniť v prípade prerušenia obchodného reťazca na niekoľko dní.

Takýto scenár vidíme už niekoľko týždňov vo Veľkej Británii. Neutíchajúce povodne nespôsobujú škodu len na súkromnom majetku, ale prerušili sa takmer všetky unsdistribučné reťazce. 

Najnovšie správy