Zobudili sme sa do prvého letného dňa

21.06.2020 o 06:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Aj keď počasie tomu nenasvedčuje, predsa len sme sa dnes zobudili do prvého letného dňa. Astronomické leto začalo už včera, 20. júna, o 23:43 h (SELČ).

Zobudili sme sa do prvého letného dňa
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Mnohí z nás si možno pamätajú na základnú školu, kde nás učili, že prvý letný deň je 21. júna. Nie vždy tomu tak je. Okamih letného slnovratu pri prestupných rokoch, ako tomu je aj tento rok, nastáva už 20. júna.

Prestupný rok spôsobuje nesúlad medzi astronomickým časom a gregoriánskym kalendárom. V bežnom kalendári totiž máme 365 dní, reálne však Zem obehne okolo Slnka za 365 dní, 5 hodín a 49 minút. Preto máme každé 4 roky jeden deň navyše, aby sa táto skutočnosť vzala do úvahy.

Týchto pár dní okolo letného slnovratu sú zároveň aj najdlhšími dňami v roku. Dnes vyšlo slnko v Bratislave už o 4:51 h a zapadnúť by malo krátko pred 21. hodinou, takže na oblohe bude svietiť približne 16 hodín a 5 minút. Platí, že čím viac na sever, tým je dlhší deň, napr. za polárnym kruhom slnko nezapadne vôbec.

Počasie počas dnešného dňa však veľmi letné nebude. Očakáva sa premenlivá oblačnosť, z ktorej sa na mnohých miestach budú vyskytovať prehánky, alebo občasný dážď, pričom nie sú úplne vylúčené ani búrky. V ďalších dňoch by sa malo otepliť a konečne by sme sa mohli dočkať letného počasia.

Na záver len dodáme, že meteorologické leto začalo, ako zvyčajne, už 1. júna.

Najnovšie správy