Zrážky robia starosti. Výdatné sa vyskytnú aj nasledujúce dni

Článok
Zvlnený studený front, ktorý na naše územie prináša výrazné búrky a dážď ešte dnes potrápi naše územie. Zrážok sa však nezbavíme.

Cez naše územie postupuje studený front. Ten je charakteristický tým, že je zvlnený a tak sa pohybuje len veľmi pomaly. V pondelok ovplyvňoval počasie najmä na západe Slovenska. V priebehu včerajšieho dňa spôsobil komplikácie na strednom Slovensku a dnes prinesie búrky na východné Slovensko.

 

Za týmto studeným frontom začína do našej oblasti zatekať studený vzduch od západu. Prílev studeného vzduchu možno vidieť na nižšie uvedenej teplotnej mape zo včerajšieho večera.

Frontálny systém tak oddeľuje dve teplotne výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo vo východnej Európe a na Balkáne sa teploty šplhali k +30°C, tak napríklad v Alpách zažívajú najchladnejšie počasie za posledné roky. Horský priesmyk medzi Rakúskom a Talianskom dokonca paralyzoval sneh.

 

Na naše územie front priniesol búrky, ktoré sa postarali o intenzívne prívalové zrážky. Zrážky potrápili severozápadné Slovensko, kde niektoré lokality v okrese Púchov aj zatopilo. Spadlo tu okolo 50 mm zrážok. Ešte výraznejšie zrážky spadli na Spiši a Horehroní. V Poprade spadlo pri búrke až 80 litrov zrážok na jeden štvorcový meter pôdy. Vo východnej časti Nízkych Tatier zasa okolo 65 mm čo sa podpísalo na prudkom vzostupe prítokov Hrona, ktoré dosiahli aj 3. povodňový stupeň.

zaplavené dvory v obci Streženice, foto: Peter Baranec

 

Na Záhorí však majú iné starosti. Panuje tu veľké sucho. Búrky akoby sa tejto oblasti vyhýbali. Za posledné dni tu spadlo len zopár milimetrov zrážok. Aj tu však zrážky dorazia nasledujúce dni.

 

V priebehu dnešného dňa bude na našom území opäť pršať. Na východe ešte počítajte na fronte s búrkami. Počasie v piatok a v sobotu však ovplyvní tlaková níž, ktorá sa bude presúvať zo severného Jadranu cez Balkán a ovplyvní aj počasie na našom území. Očakávajte tak výrazné zrážky a to aj na juhu územia. Tu nie sú vylúčené ani búrky.

O aktuálnom vývoji nasledujúce dni Vás samozrejme budeme  informovať.

TIP: Majte prehľad ako je za Vašimi oknami. Zakúpte si METEOstanicu. VIAC tu.

img