Zrušenie striedania letného a zimného času sa nateraz odkladá, kvôli koronakríze

11.10.2020 o 11:22 - Peter Minárik
  • Článok

V uplynulých mesiacoch sa v Európskej únii preberala možnosť zrušenia striedania času. Táto téma sa aktuálne odkladá a tak si hodiny budeme posúvať ešte niekoľkokrát. 

Zrušenie striedania letného a zimného času sa nateraz odkladá, kvôli koronakríze
foto: ponbee.com

V marci minulého roka Európsky parlament odhlasoval zrušenie striedania času v Európskej únii. Posledný krát sme si hodinky mali posunúť v októbri v roku 2021.

Následne sa mali jednotlivé členské štáty rozhodnúť, či si ponechajú štandardný zimný čas alebo si ponechajú letný čas.

O názor sa Európska únia pýtala všetkých občanov EÚ. V online dotazníku, ktorý vyplnilo 4,6 milióna ľudí sa až 80% ľudí vyjadrilo za zrušenie striedania času, pričom väčšina z nich si chce ponechať letný čas.

Väčšina Slovákov sa vyjadrila, že si chce ponechať letný čas. Len zhruba 30 % si chce ponechať zimný čas.

Téma striedania času sa však nateraz odkladá a to kvôli aktuálne prebiehajúcej pandémii koronakrízy, pretože téma striedania času je aktuálne mimo zoznamu priorít.

Letný čas sa zaviedol s cieľom lepšieho využitia denného svetla, čím sa mala ušetriť energia. Táto teória však bola vyvrátená.

Počas leta síce nie je potrebné večer tak skoro svietiť, čím sa zníži energia, avšak na jar a na jeseň musíme v skorých ranných hodinách dlhšie kúriť, čo taktiež spotrebuje veľa energie. Spotreba energie v dôsledku predĺženého vykurovacieho obdobia tak ruší energetické úspory v dôsledku dlhšieho denného svetla.

Najbližšie si hodiny posunieme z letného na zimný 25. októbra. Hodiny sa o 3:00 posunú naspäť na 2:00.

Najnovšie správy