Zuzana Čaputová: Nezabudnime ani na riešenie klimatickej krízy

29.05.2020 o 12:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, je v dňoch 28. a 29. mája na regionálnom výjazde na Zemplíne. Počas včerajšieho dňa sa okrem iného stretla aj s expertmi zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, s ktorými sa rozprávala o suchu, ktoré východné Slovensko v uplynulom období zasiahlo. 

Zuzana Čaputová: Nezabudnime ani na riešenie klimatickej krízy
Foto: zuzana_caputova/Instagram

Aj keď sa obyvatelia Zemplína v posledných dňoch dočkali dažďa, nič to nezmenilo na tom, že za posledný mesiac tam spadlo o 20 - 40% menej zrážok oproti dlhodobému priemeru. Poľnohospodári už teraz počítajú so stratou na úrovni jednej pätiny zo svojej úrody. 

Prezidentka vo svojom vyjadrení uviedla, že by sme ani v týchto časoch epidémie koronavírusu a s ňou súvisiacou krízou v ekonomike nemali zabúdať na klimatické problémy. O to viac, že práve príroda sa nám počas uplynulých týždňov stala útočiskom a jediným miestom, kam sme mohli slobodne ísť.

Zuzana Čaputová však vyzdvihla aj pozitívne príklady toho, ako sa môže s vodou efektívnejšie hospodáriť a zadržiavať ju v krajine či meste. Aj preto navštívila rybníky pri obci Senné. Tie boli vytvorené za účelom obnovenia schopnosti krajiny zadržiavať vodu.

Návštevu Zemplína ukončí prezidentka počas dnešného dňa, v rámci ktorého navštívi Morské oko, najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch a pozrie si ukážku vodozádržných opatrení v obci Kladzany.

Najnovšie správy