Aké budú Vianoce ??? Vyzerajú byť chladné

Novinka

Pomaly sa blížia Vianoce a s nimi súvisí čoraz častejšia otázka: ,,Aké budú Vianoce,, ? Presnú predpoveď, kde budú biele a kde zablatené Vianoce však budeme vedieť až pár dní pred nimi. Už dnes však vieme načrtnúť trend na základe klimatických analýz prúdenia na Zemi.

Z nich vyplýva, že obdobie od 23. decembra do 28. decembra by ako celok malo byť v oblasti strednej, východnej Európy a na Balkáne teplotne podpriemerné. Na našom území sa očakávajú teploty o zhruba 1°C nižšie ako je dlhodobý teplotný priemer.

Z pohľadu zrážok to však vyzerá, že vianočné obdobie by malo byť skôr suchšie a tohtoročné Vianoce by mali byť zrážkovo podpriemerné.

To, či budú tohtoročné Vianoce zasnežené ešte nevieme, ale už vieme priblížiť, kde budú biele. Na horách a na severe napadlo v uplynulých dňoch veľké množstvo snehu. Ak sa pozrieme na vývoj ensemblov numerických modelov, tak tie očakávajú od začiatku budúceho týždňa teplotne slabo podpriemerný charakter počasia. Je tak vysoká pravdepodobnosť, že sneh sa na horách a na severe udrží až do Vianoc.

img
očakávané teplotné anomálie od 23. do 28.12.
img
očakávané zrážkové anomálie od 23. do 28.12.