AKTUÁLNE: Búrky sa začínajú vyvíjať

Novinka

K dispozícii momentálne máme už sondáž z Viedne z 12:00 UTC, 14:00 SELČ. Sondáž nám dokazuje, že modely na dnes rátali správne. Búrky na západe sa objavia vo večerných hodinách.

Tak ako predpokladal model GFS, hodnoty instability na západe sú stále na vysokých hodnotách, okolo 1000 J/kg. Búrky tak majú dostatočnú energiu, no chýba im iniciácia a momentálne ich "rozfukáva" silný južný vietor. To sa však zmení večer, kedy sa do našej oblasti od západu nasunie studený front. Ten vytvorí zdvíhací mechanizmus a konvekcia začne prebiehať vo výraznej miere. Búrky budú podporované relatívne vysokými hodnotami strihu vetra, čo bude viesť k lepšej organizácii.

Pred samotným frontom vo večerných hodinách sa v oblasti severozápadného Slovenska a na Ponitrí očakáva nárast helicity, čo môže viesť k tvorbe rotujúcich búrok. Vďaka sondáži z Viedni však vieme, že búrky by mali na samotnom fronte vytvoriť búrkovú líniu. Jej hlavným nebezpečným javom bude silný nárazový - downburstový - vietor, na čo poukazujú hodnoty delta theta-e.

Delta theta-e je celkový rozdiel potenciálnej ekvivalentnej teploty medzi najnižšou a najvyššou hodnotou. Práve hodnoty tohto parametru, ktoré sú vyššie ako 20 Kelvinov indikujú vysokú pravdepodobnosť na vznik downburstov. Vo Viedni bola popoludní táto hodnota na úrovni 18 Kelvinov.

Búrky na západe Slovenska tak naplno vypuknú večer. Pred samotným frontom sa môže vytvoriť niekoľko silnejších búrkových jadier. Samotný front prinesie búrkovú líniu ojedinele so silným nárazovým vetrom, ktorý môže dosiahnuť až 80 km/h. 

Poloha línie je zatiaľ otázna, no modely rátajú skôr so severnejšou variantou. Línia by sa mala v tomto prípade tiahnuť od Bielych Karpát až do Poľska. Postupovať bude ďalej na východ až severovýchod a zasiahnuť by mala najmä severozápad Slovenska a sever západného Slovenska.  Aktuálnu polohu búrok si pozrite TU.

img
Popoludňajšia sondáž z Viedne, zdroj: sondaze.bourky.cz