AKTUÁLNE: Búrky začínajú vznikať vo veľkom

Novinka

Krátko pred 15-tou hodinou začala prebiehať v oblasti Dolného Ponitria a Hontu výrazná konvekcia. V priebehu niekoľkých minút sa vytvorili silné búrky, ktoré boli s veľkou pravdepodobnosťou sprevádzané aj krupobitím. Vektor pohybu búrok smeruje na sever až severovýchod a s príchodom večera ich bude pribúdať.

Hodnoty zo sondáži sú pre búrky priaznivé. Sondáž z Budapešti poukazuje na výrazné hodnoty instability, no slabšiu podporu strihu vetra. Sondáž z Popradu vykazuje slabšie hodnoty instability aj strihu vetra, no výrazné hodnoty helicity, čiže stáčanie vetra s rastúcou výškou. Aj hodnoty instability v oblasti českého Prostějova sú vysoké, no stále chýba výraznejšia podpora strihu vetra. Najlepšie podmienky pre búrky, čo sa týka instability a dynamiky sú v oblasti Viedne, kde však chýba iniciácia. V každej sondáži môžeme detegovať suchú vrstvu v stredných hladinách, vo výške 4 až 7 km. Búrky tak môžu byť sprevádzané downburstom.

Búrky by tak mali vznikať spočiatku najmä v hornatých oblastiach. V nížinách na juhozápadnom Slovensku sa búrky očakávajú až v noci, keď do oblasti začne postupovať studený front, ktorý poskytne potrebnú iniciáciu. Na východe sa búrkam taktiež nedarí, keďže im chýba výraznejšia instabilita a dynamika. 

img
satelitná snímka o 15:04, zdroj: SHMÚ
img
Sondáž z Budapešti, zdroj: sondaze.bourky.cz
img
Sondáž z Popradu, zdroj: sondaze.bourky.cz