AKTUÁLNE: Etna sa prebudila a chrĺi lávu

- Etna - P.M.
Novinka

Sopka Etna na Sicílii sa počas uplynulej noci opäť prebudila k životu.

Zvýšená aktivita je už od konca januára, ale až teraz začala chŕliť lávu. Erupciu je možné vidieť zo vzdialenosti desiatok kilometrov. Odborníci aktivitu preskúmajú počas dnešného dňa, no zatiaľ bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí. 

Erupcie Etny sú väčšinou pokojné, efuzívne, ale občas sa vyskytnú aj explozívne erupcie (a vďaka hustému osídleniu v okolí, aj s katastrofickými následkami). Posledná katastrofická erupcia sa udiala v marci roku 1669. Predchádzali jej silné zemetrasenia s epicentrami na južných svahoch sopky. 11. marca sa otvorila veľká trhlina, lávové prúdy zničili mestečko Nicolosi, neskôr ešte ďalšie dve mestá a viacero dedín. V apríli prenikli až k Catanii, túto však ochránili hradby, ktoré odklonili lávu do prístavu. No 30. apríla však prúdy prenikli aj cez hradby a zničili celú západnú časť mesta. Celkový objem vyvrhnutej lávy bol približne 830 km³.
Ďalšia erupcia s pomerne veľkým lávovým prúdom sa odohrala v roku 1928, zničila mesto Mascali. V roku 1992 boli prevedené úspešné záchranné práce na odklonení lávy, smerujúcej na mestečko Zafferana. V rokoch 2002 – 2003 sopka vyprodukovala veľké mračná popola a prachu, ktoré boli viditeľné až z Líbye na druhej strane Stredozemného mora a aj z vesmíru.