AKTUÁLNE: Extrémne búrky vyčíňajú v Nemecku

Novinka

Vo štvrtok ráno sa vytvoril silný mezoškálový komplex nad Severným morom, severovýchodne od Nemecka. Systém sa momentálne nachádza juhovýchodne od Hamburgu. Radarové snímky z tohto systému indikovali dopoludnia výrazné bow echo (oblasti s najvyššou odrazivosťou sú ohnuté proti smeru pohybu búrky) a takisto takzvaný "rear inflow jet", alebo aj významná cirkulačná vetva, ktorá transportuje suchší, studený a stabilný vzduch do prednej časti búrky. Tieto znaky indikujú dokonalú štruktúru búrkového komplexu, ktorý bude mať s vysokou pravdepodobnosťou dlhú životnosť.

Búrka je sprevádzaná extrémnym nárazovým vetrom, ktorý na ostrove Helgoland dosiahol až 34 m/s. Na ostrove bolo dokonca zaznamenané tornádo. Búrka sa postupne dostáva do vlhkejšieho prostredia s postupne čoraz vyššou instabilitou. Očakáva sa, že búrkový komplex bude naberať na sile a smerovať bude ďalej na juhovýchod až východ.
 
Búrka sa bude naďalej stáčať smerom doprava, čo znamená, že sa dostane do oblasti s vysokými hodnotami CAPE, až 2000 J/kg. V zeleno vyznačenej oblasti službou ESTOFEX sa očakávajú rozsiahle silné až extrémne prejavy počasia v podobe nárazového vetra. Najviac ohrozené budú oblasti Sasko-Anhaltsko a Sasko. Na juhozápadnom okraji konvektívneho systému sa s vysokou pravdepodobnosťou vytvorí vnorená supercelárna búrka, ktorá môže priniesť tornádo. To môže byť aj silné a dlhotrvajúce. Je vysoko pravdepodobné, že tento konvektívny systém postúpi vo večerných hodinách do oblasti západného Česka.
 
Búrka prináša aj extrémne množstvo bleskov. Za posledných 120 minút udrelo v búrke až 35 000 bleskov. Nemeckí meteorológovia informovali, že búrka je sprevádzaná silným nárazovým vetrom ,ktorý dosahuje na Beaufortovej stupnici sily vetra stupeň 10 až 12, čo značí nárazy vetra o sile 26 až 36 m/s.
 
 

Approaching thunderstorm in Hamburg, N Germany minutes ago! Thanks to Jonas Prei for the report (Y)

Posted by Severe Weather Europe on 22. jún 2017