AKTUÁLNE: Lavína zničila hotel Rigopiano

- Rigopiano
Novinka

Dnes dopoludnia sme informovali o lavíne v Taliansku, vyvolanej silným zemetrasením. Informovali sme, že lavína zasiahla hotel Rigopiano v oblasti Gran Sasso a telefónne mobily všetkých ubytovaných sú nedostupné. Obavy sa bohužiaľ naplnili a po príchode záchranárov sú hlásené prvé obete.

Počas včerajšieho dňa zasiahla stred Talianska séria silnejších zemetrasení o sile 5,3, 5,7 a 5,4 stupňa Richterovej škály. Tie narušili statiku svahov a s vysokou pravdepodobnosťou vyvolali viaceré lavíny. V oblasti totiž na primrznutú vrstvu snehu napadli dva metre čerstvého snehu, čím sa výrazne zvýšilo lavínové nebezpečenstvo. Jedna z lavín sa spustila aj na hotel Rigopiano, ktorý sa nachádza 30 kilometrov od epicentra zemetrasení. Lavína tvorená stromami, masou snehu a kameňmi sa prehnala a takmer totálne zničila aj hotel. 

Lavína spadla v noci, no kvôli extrémne nepriaznivým podmienkam sa museli záchranári vydať na miesto na lyžiach. Prví záchranári dorazili počas ranných hodín a pohľad ich zamrazil. Okolo hotela ležala viac než 10-metrová vrstva nehu. Do hotelu sa museli prekopať cez prvé poschodie. Z hotela sa podarilo zachrániť dve osoby, ktoré sa pri páde lavíny nachádzali pravdepodobne mimo hotela. V čase nešťastia sa na mieste nachádzalo 22 ubytovaných osôb a 7 ľudí z personálu. Vedúci záchranárov uviedol, že v hoteli sa nachádza mnoho mŕtvych. Celkový počet obetí je však ešte neznámy.

Záchranné akcie komplikuje dva a pol metrová vrstva snehu a riziko ďalšieho zemetrasenia, ktoré by mohlo vyvolať ďalšiu lavínu. Ťažké mechanizmy sa kvôli hlbokému snehu dostanú k hotelu až o niekoľko hodín.

 

img
img
zdroj: Twitter
img
foto: záchranný tím na mieste hotelu Rigopiano