AKTUÁLNE: V noci bude viditeľná polárna žiara

Novinka

Americká SDO - Solar Dynamic Observatory zaznamenala počas 25. marca na Slnku výraznú koronálnu dieru, ktorá vysiela do vesmíru intenzívny prúd častíc. Tie by mali počas 27. až 30. marca vyvolať na Zemi výraznú geomagnetickú aktivitu v polárnych oblastiach. 

Pravdepodobnosť pozorovania polárnej žiary bude aj u nás relatívne vysoká. Modely predpovedajú počas nasledujúcich dní 30 až 40 percentnú šancu na pozorovanie vzdialenej polárnej žiary a 25 až 30 percentnú šancu na pozorovanie silnejšej polárnej žiary. Takáto udalosť sa štatisticky na našom území vyskytuje raz za dva roky. 

Polárna žiara by mala byť pozorovateľná aj z nášho územia aj túto noc. Najviditeľnejšia bude už od 20:00 a maximum intenzity by malo pretrvať až do skorých ranných hodín.

Najvhodnejšie miesta pre pozorovanie polárnej žiary sú ďaleko od väčších miest, v čo najväčšej tme. Polárna žiara sa vyskytuje nad severným obzorom. V priemere trvá len niekoľko desiatok minút a môže sa objaviť aj niekoľko krát. Treba tak čakať veľmi trpezlivo.

AKO a KDE najlepšie pozorovať polárnu žiaru si pozrite TU.