ANIMÁCIA: Nezastaviteľný požiar v Kalifornii

Novinka

Rozsiahle požiare trápia už viac ako 2 týždne oblasť Južnej Kalifornie. Dôvodom je suché počasie a plamene sú naviac poháňané suchým, padavým severovýchodným až východným vetrom Santa Ana. Niektoré požiare sa už podarilo zlikvidovať, no iné naďalej horia. V oblasti nepršalo už viac ako týždeň a nasledujúce dni sa zrážky ani neočakávajú. 

Práve v oblasti Ventura County je požiar najväčší a nazvaný bol Thomas Fire. Tento požiar horí v oblasti lesu Los Padres National Forest v regiónoch Ventura County a Las Palmas County a celkovo zachvátil už viac ako 1000 kilometrov štvorcových vegetácie. Pre porovnanie, táto rozloha je približne veľká ako Tatranský národný park a Národný park Malá Fatra dohromady. 

Tento požiar zničil celkovo už 1000 budov, pričom ďalších 240 poškodil. Hasičom sa tento požiar stále nedarí dostať pod kontrolu a izolovali zatiaľ len približne 35% plameňov. S požiarom momentálne bojuje viac ako 8370 hasičov a 32 hasičských helikoptér. 

Obrovskú zhorenú oblasť môžeme pozorovať aj na satelitných snímkach s vysokým rozlíšením. Pozorovať na nich môžeme aj výrazne zväčšenie zhorenej oblasti v časovom úseku od 8.12.2017 do 13.12.2017. Za 5 dní sa rozloha zničenej vegetácie zväčšila približne o rozlohu 300 km štvorcových. 

img
Satelitná snímka požiaru Thomas Fire v Kalifornii z 8.12.2017
img
Satelitná snímka požiaru Thomas Fire v Kalifornii z 13.12.2017