Antarktický ľad sa topí zvnútra. Hladina morí porastie

Novinka

Najrozsiahlešia štúdia ľadu na Antarktíde vôbec priniesla znepokojujúce výsledky. Ľad sa topí odspodu závratnou rýchlosťou a vzostup hladiny oceánov tak už zrejme nebudeme mať ako zastaviť.

Antarktický ľad sa topí zvnútra. Hladina morí porastie

Nová štúdia vedcov z Antarktídy poukazuje na výrazné topenie podpovrchového ľadu v oblasti Západnej Antarktídy. Za 6 rokov sa zospodu ľadovca roztopila oblasť o veľkosti Londýna. 

Vedci skúmali tieto ľadovce mapovaním takzvaných ,,ground-lines", tj. línií, ktoré tvoria na povrchu zeme hranicu medzi ľadovcom a vodou. Dostať sa priamo k ním je fyzicky takmer nemožné a preto vedci využívali satelitné dáta na zmapovanie oblastí, kde ľad poklesol a špeciálnym algoritmom tak určili pozíciu týchto línií. 22% z nich sa navrátilo k pevnine o 25 metrov ročne. 10% sa rozšírilo a zvyšok sa navrátil, no nie až tak výrazne. 

Keďže sa ľadovce topia zospodu, postupne neroztopené časti rýchlo klesajú pod hladinu vody, kde sa čoraz rýchlejšie topia. Budú tak mať výrazný príspevok k nárastu globálnej hladiny oceánov. V prípade, že by sa všetok ľad v Západnej Antarktíde roztopil, hladina morí a oceánov by narástla o 3,3 metra. Tento scenár je v budúcnosti viac než pravdepodobný.