Blížia sa mrazy. Takto treba chrániť rastliny

Novinka

Európskych pestovateľov ovocia čakajú ťažké časy. Do strednej Európy mieri vlna studeného vzduchu, ktorá prinesie mrazy. Najintenzívnejšie mrazy sa očakávajú v Nemecku, v Rakúsku, v Česku a v Poľsku v noci zo stredy na štvrtok, kedy teploty môžu klesať až pod -5°C. U nás bude taktiež chladno, ale najchladnejšia by mala byť noc na piatok a piatkové ráno. Teploty na celom území poklesnú na 0 až -6°C, no v dolinách a v kotlinách môže byť až do -12°C.

Teplé počasie na začiatku apríla, pri ktorom sa teploty šplhali až nad +25°C zobudilo prírodu a stromy začali kvitnúť. Pestovatelia tak tento týždeň musia ochrániť svoju úrodu pred zničením. 

K ochrane stromov môže slúžiť ľad. Niektorí záhradkári počas mrazivej noci rozstrekujú vodu, aby sa vytvorila škrupina ľadu, ktorá chráni samotnú rastlinu.

Niektorí pestovatelia pracujú s prúdením vzduchu. Turbíny totiž premiešavajú vzduch a teploty tak nepadajú tak nízkou. Drahšou alternatívou, po ktorej siahajú veľkí pestovatelia sú prelety helikoptérou. Tá podobne premiešava vzduchovú masu.

Najčastejšou ochranou pred mrazom je ale stromčeku ,,prikúriť,, Takto to robí aj jeden z najväčších pestovateľov u nás, firma Plantex. Vo firme však používajú aj prelety helikoptérou. Prelety stláčajú teplý vzduch z horiacich sviečok k zemi.