Búrka Katie dnes zasiahla západnú Európu

- P.M.
Novinka

Veľkú časť Británie a západ Francúzska zasiahla búrka Katie. Londýnske letiská zrušila desiatky letov, ďalšie boli odklonené. Kvôli silnému vetru, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť až 170 kilometrov za hodinu, sa bez prúdu ocitli desaťtisíce ľudí. Meteorológovia ďalej očakávajú dážď. Británii tak hrozia povodne.

Bez elektrickej energie zanechala Veľkonočná búrka cez 100 tisíc domácností v Británii a ďalších 35 tisíc ľudí v západofrancúzskom Bretónsku. Mnohí sú stále bez prúdu.

Hasiči museli zasahovať na stovkách miest, predovšetkým kvôli popadaným stromom.Britské úrady preventívne uzavreli niekoľko diaľničných mostov a ďalších cestných komunikácií. Prerušená bola tiež železničná doprava. Nejazdili trajekty cez Lamanšský prieliv a krátko bol uzavretý prístav v Doveri.

Pasažieri z lietadla, ktoré malo pôvodne pristáť na Gatwicku, hovorili podľa BBC o "strašných zážitkoch", keď piloti na poslednú chvíľu kvôli vetru vzdali pokus o pristátie. Jeden z cestujúcich z Budapešti do Londýna uviedol, že lietadlo sa pri pokuse o pristátie na Gatwicku hojdalo zľava doprava a ľuďom na palube sa robilo zle. Keď stroj konečne dosadol v Birminghame, "ľudia tlieskali a plakali".

Britský meteorologický úrad Met Office kvôli prívalu dažďových zrážok varoval pred povodňami v juhozápadnom Anglicku.