Búrky ,,lížu,, slovenské hranice. Čo prinesie noc ?

Novinka

Na radare sledujeme doteraz najintenzívnejšiu búrkovú aktivitu tohto roka. Búrky sú už aj na našom území.

Búrky ,,lížu,, slovenské hranice. Čo prinesie noc ?

Mimoriadne silné búrky sa aktuálne vyskytujú na severovýchode Rakúska a smerujú nad Juhomoravský kraj. Táto búrková bunka aktuálne prináša búrky aj do oblasti Malaciek. Počet bleskových výbojov sa však pohybuje zatiaľ len tesne pod 50.

Čo prinesie noc ?

Aktuálne búrky, ktoré sú jednoznačne najintenzívnejšie počas tohto roka sa v nadchádzajúcich minútach sústredia nad Českú republiku. Nad Rakúskom už minuli potrebnú energiu pre svoju životaschopnosť, no nad Českom sa stále nachádza veľmi instabilný vzduch, a tak sa tu búrkam bude dariť aj počas noci. 

Jedna silná búrka sa aktuálne vyskytuje na Vysočine a druhá mieri nad južnú Moravu.

Búrky nad Rakúskom budú postupne slabnúť a to ovplyvní aj vývoj na našom území. Až do skorých ranných hodín hrozia búrky najmä na Záhorí. Búrky sa totiž primárne vyskytujú na zvlnenom fronte, ktorý postupuje Rakúskom a smerom na východ sa regenerujú. Búrkam pomôže orografia Malých Karpát, kde by mohli búrky počas noci vznikať. Odtiaľ by sa mali presúvať smerom nad Česko.

Na zvyšku územia sa v noci vyskytnú búrky len ojedinele a to najmä v oblasti hôr. Výraznejšie búrky, podobné tým, ktoré sa aktuálne vyskytujú nad Českom a Rakúskom neočakávame.

Táto búrková vlna nás tak zasiahla len okrajom a počasie na našom území výraznejšie neovplyvní.