Búrky majú problém s iniciáciou.Nezmení sa to

- P.M.
Novinka

Búrky na našom území nevznikajú tak výrazne, ako situovali včerajšie výstupy numerických modelov. Dôvodov je niekoľko. Na našom území nedochádza k takému výraznejšiemu prehrievaniu a instabilite vzduchu ako počas uplynulých dvoch dní. Sondáž z Viedne vykázala nulové hodnoty instability a stabilný vzduch je rovnako na Záhorí a na západe Podunajskej nížiny, vrátane Bratislavy. Smerom na východ labilita stúpa, avšak maximálne hodnoty sa pohybujú do 500 J/Kg, čo nie sú príliš výrazné hodnoty.

Druhým faktorom je to, že zvlnený studený front, ktorý je nad našim územím prináša slabú dynamiku. Ak aj vzniknú lokálne nejaké búrky, tak sa nevyvíjajú a pomerne rýchlo vďaka slabej dynamike zanikajú a takto by to malo zostať naďalej.

S pribúdajúcimi hodinami bude instabilita klesať a s tým súvisí aj nižšie riziko vzniku búrok. Búrky do večera môžu vznikať lokálne a mali by produkovať len niekoľko desiatok bleskov. Výraznejšie sprievodné prejavy sa neočakávajú.

Počas včera a noci príde od severozápadu ďalší studený front, no ten už príde do pomerne stabilného prostredia a výraznejšiu búrkovú činnosť neočakávame. Malo by sa jednať najmä o dážď.