Búrky prídu už v noci. Na západe budú zajtra intenzívne

- P.M.
Novinka

Počasie sa v nasledujúcich hodinách zmení. Počasie bude ovplyvňovať výšková tlaková níž, ktorá spôsobí, že vzduch nad našim územím nebude len teplý, ale aj vlhký.

Búrky prídu už v noci. Na západe budú zajtra intenzívne

Práve kombinácia teplého a vlhkého vzduchu je mimoriadne ideálna pre tvorbu búrok. Takýto vzduch sa počas dňa veľmi dobre labilizuje, čo vyjadrujú hodnoty CAPE. Labilný vzduch by mal zotrvávať na našom území aj nasledujúce dni. Takýto labilný vzduch je zásobárňou energie pre búrky, ktoré potrebujú pre svoju životnosť, no okrem toho sa v utorok očakávajú aj výraznejšie dynamické podmienky, čo môže predikovať veľmi silné búrky na našom území.

Prvé búrky sa vyskytujú už za našimi hranicami. Nachádzajú sa na východe Ukrajiny.

Odtiaľ by mali postúpiť nad Poľsko a očakáva sa, že v noci môžu zasiahnuť aj východ nášho územia. Mali by však postupne slabnúť.

Výraznejšie búrky sa začnú vytvárať v utorok počas poludnia. Hodnoty instability budú ideálne na celom území, a tak ja pravdepodobnosť búrok na celom území. Oveľa vyššia je však pravdepodobnosť na severe a východe, kde by sa mali búrky začať tvoriť ako prvé.

Popoludní by sa mali vytvárať aj nad Podunajskou nížinou a aktuálne numerické modely očakávajú, že práve tu by mali byť najintenzívnejšie.

Budú totiž panovať veľmi dobré hodnoty strihu vetra, vďaka ktorému sa budú búrky dobre organizovať a vytvoriť by sa nad západným Slovenskom mohli silné búrky. Predpoklady sú aj pre výskyt supercelárnych búrok, ktoré môžu priniesť krúpy s priemerom cez 3 cm.