Búrky sa dnes vyskytnú opäť a to najmä popoludní

- P.M.
Novinka

Počas dnešného dňa bude cez naše územie postupovať slabnúci studený front. Ten prinesie veľa oblačnosti a najmä na sever Slovenska aj možné búrky.

Búrky sa dnes vyskytnú opäť a to najmä popoludní

Cez strednú Európu začal postupovať studený front. Pred ním aj nad naše územie prúdi teplý a vlhký vzduch. Síce teploty nie sú najvyššie, ale práve kombinácia vlhkého a teplého vzduchu spôsobuje instabilitu prostredia. Ak do takéhoto prostredia príde napr. studený front, tak búrky sú na svete a podobne to bude aj dnes.

Včera sa intenzívna búrková činnosť vyskytla na severozápade Čiech v Ústeckom kraji. Detekcia bleskov zaznamenala až cez 2800 bleskov. V Nemecku sa však blýskalo omnoho výraznejšie. Dnes sa tento studený front dostane aj nad naše územie.

Front je už tu. Prináša však zatiaľ prevažne veľkú oblačnosť a západ Slovenska zrážkami akoby preskočí. Zrážky sa budú iniciovať popoludní v oblasti stredného a severného Slovenska. Postupne sa vytvoria prehánky a búrky, ktoré v noci prejdú na východe do dažďa. Pomerne jednoznačne to vidieť na animácii zrážok na nasledujúce hodiny.

ANIMÁCIA: Očakávané úhrny zrážok za 1-hodinu, zdroj: ZAMG

Ako sme spomínali, tak búrky sa dnes vyskytnú predovšetkým na severe a najväčšia pravdepodobnosť je v oblasti Spiša. Očakávané búrky sú vyznačené fialovou farbou.