Černobyľ zamoril najmä Podunajskú nížinu

- Černobyľ
Novinka

Dnes je to presne 30 rokov, čo explodoval 4. blok jadrovej elektrárne v Černobyle. Táto tragédia poznačila celý svet. Najhoršie následky mala na obyvateľoch v okruhu 30 km od elektrárne, no rádioaktívny mrak putoval celou Európou. V dobe explózie 4. bloku panovalo v oblasti Černobyľu stabilné počasie pod vplyvom tlakovej výše so stredom nad Ruskom. Po jej zadnej strane sa atómová elektráreň nachádzala v južnom prúdení, ktoré zvýraznila prítomnosť tlakovej níže nad severom Čierneho mora. Silné, južné prúdenie tak hnalo rádioaktívny mrak smerom k Škandinávii a práve automatizovaná stanica pri jadrovej elektrárni v Štokholme signalizovala nebezpečne zvýšené hodnoty radiácie, ktoré vtedajší Sovietsky zväz zamlčoval niekoľko dní. 

Hneď ďalší deň sa nad strednou Európou začala zvýrazňovať oblasť vyššieho tlaku vzduchu a rádioaktívny mrak postupoval aj cez naše územie.

ANIMÁCIA šírenia rádioaktívneho mraku počas explózie jadrovej elektrárne v Černobyle 

Je však rozdiel medzi šírením rádioaktívneho mraku a kontamináciou. Tú spôsobili až ďalšie dni, ktoré priniesli zrážky. V oblastiach, kde padali zrážky bola kontaminácia najvýraznejšia. Spomedzi našej oblasti bola kontaminácia pôdy najvyššia v Podunajskej nížine, na Morave a potom v Alpách.