Cez Arktídu prešla loď bez pomoci ľadoborca

- Ľ.F.
Novinka

Kedysi dávno bolo preplávať cez vody Arktídy obrovskou výzvou. Klimatické zmeny a nová technológia však postupom času umožnili veci, o ktorých by sa nám ani nesnívalo. Ruský tanker preplával z Nórska do Južnej Kórei cez Arktídu len za 19 dní, čo je až o 30% rýchlejšie ako keby išiel cez klasickú cestu, cez Suezský prieplav. 

V minulosti sa cez Arktídu, cez ruskú oblasť dalo preplávať len od leta do jesene, aj to len za pomoci ľadoborcov, ktoré sa plavili pred tankerom. Tento nový tanker však má jeden ľadoborec v sebe zabudovaný. Tento tanker totiž dokáže preraziť ľad o hrúbke až 1,2 metra. Neustále zmenšovanie hrúbky ľadu tak umožnilo využiť túto technológiu.

Zatiaľčo v minulosti sa dalo cez Arktídu preplávať len počas leta a jesene, táto loď bude môcť plávať z prístavu Sabetta, na polostrove Yamal smerom na západ počas celého roka a smerom na východ od júla do decembra.

Ľadová pokrývka sa v Arktíde topí dvojnásobne rýchlejšie ako kdekoľvek na Zemi. Tento fakt tak momentálne znepokojuje ochrancov prírody, ktorí sa obávajú, že zvýšená lodná preprava v oblasti môže definitívne zničiť už tak krehký ekosystém.