Cez víkend by mohlo napadnúť až 40 cm snehu

Novinka

To, že cez víkend sa na našom území opäť prudko ochladí je už pomerne jasné a pre mnohých z Vás známe. Okrem toho však začínajú numerické modely prichádzať ešte s ďalšími zaujímavými výstupmi. Cez víkend by mohlo doraziť výdatné sneženie.

Cez víkend by mohlo napadnúť až 40 cm snehu

Až 40 cm nového snehu by na našom území mohlo napadnúť počas víkendu. S takýmito extrémnymi výsledkami prichádzajú najnovšie behy numerických modelov. Takáto výška snehu by mohla napadnúť na horách.

V nižších polohách bude samozrejme nového snehu menej, no stále veľký dostatok. Výdatné sneženie však nie je celkom jednoznačné. Niektoré modely odsúvajú najvýdatnejšie zrážkové pole len nad východnú polovicu Slovenska, no iné modely očakávajú celoplošné výdatné sneženie. 

Počasie by totiž v sobotu vo večerných hodinách mala začať ovplyvňovať rozsiahla oblasť nízkeho tlaku, tzv. Jadranka, ktorá sa bude presúvať z Jadranu, cez Balkán a Maďarsko nad Ukrajinu. Takéto trasovanie tlakových níži v kombinácii so studeným prúdením prináša výdatné snehové zrážky, ktorým sa pravdepodobne nevyhneme. 

Snežiť by malo začať v sobotu, pričom najvýdatnejšie by malo snežiť v noci a v nedeľu ráno. Ustávať by malo sneženie v nedeľu popoludní. Počas sneženie by na celom území malo mrznúť aj to počas dňa.

 

img
Očakávaná výška nového snehu