Cez víkend prídu arktické mrazy

- P.M.
Novinka
Cez víkend prídu arktické mrazy

Do našej oblasti začína od severovýchodu zatekať veľmi studený vzduch. Tento vzduch je suchý, a tak sa bude počas noci veľmi dobre prechladzovať. V dôsledku toho očakávajte na našom území veľmi nízke teploty, ktoré budú klesať až k -25°C.

Oveľa teplejšie však nebude ani počas dňa. Maximálne teploty by nemali stúpať v niektorých oblastiach nad hranicu -10°C. Najnižšie maximá by sa v sobotu mali pohybovať na hodnote okolo -8°C a v nedeľu už okolo -12°C. Na prvej mape môžete vidieť očakávané maximálne denné teploty. 

Arktický deň, ktorým označujeme deň, kedy maximálna denná teplota neprekročí hranicu -10°C čaká oblasti najmä na severe Slovenska.

Výskyt arktického dňa je v poslednej februárovej dekáde pomerne nezvyčajný. Naposledy sa tak podľa Klimatologickej služby SHMÚ stalo v roku 1986 a pred tým v roku 1963, Arktický deň nás tak čaká na konci februára po viac než 30 rokoch

Za zaujímavosť stojí ešte jeden údaj. Absolútne najnižšiu maximálnu teplotu zaznamenal SHMÚ v poslednej februárovej dekáde 27.2.1963 v Poprade na úrovni -12,5°C. Sieť meteorologických staníc je dnes rozšírenejšia, a tak existuje šanca, že prekonáme aj tento rekord a zaznamenáme novú najnižšiu maximálnu teplotu platnú pre koniec februára.