Chorvátsko ohrozujú povodne pre topiaci sa sneh

- Chorvátsko
Novinka

Po rekordnej snehovej nádielke prišlo do Chorvátska na začiatku marca veľmi výrazné oteplenie. K tomu sa pridali aj zrážky a hladiny riek začali prudko stúpať.

Chorvátsko ohrozujú povodne pre topiaci sa sneh

Ku príkladu je rieka Una na juhovýchode Chorvátska. Hladina tejto rieky dosahovala v nedeľu výšku 377 cm, pričom počas včerajšieho dňa vystúpila o ďalšie desiatky centimetrov na hodnotu okolo 450 cm. 

Miestne úrady nariadili protipovodňové opatrenia a v niektorých oblastiach začalo dochádzať aj k evakuáciam. Hladina rieky by totiž mala stúpať aj v nasledujúcich dňoch.

Stúpajúce hladiny však trápia aj ďalšie časti Chorvátska. Napríklad v Karlovackom kraji v strednej časti Chorvátska okrem stúpajúcich hladín hrozia aj zosuvy pôdy. Armáda pomáha s čistením koryta a budovaním protipovodňových hrádzi v oblasti rieky Kupa. Jej hladina by mala stúpať naďalej a dnes večer, prípadne zajtra by výška hladiny mala prekročiť stav ohrozenia.

Za stúpajúce hladiny riek v Chorvátsku môže predovšetkým topiaci sa sneh. Zima priniesla do horských oblastí veľké množstvo snehu, pričom v niektorých oblastiach leží viac než meter snehu. Súčasne sa v oblasti Chorvátska vyskytujú zrážky, ktoré dopomáhajú k nasýtenosti vodných povodí.