Chorvátsko trápi bóra.Vietor trápi najmä hory

- Posedarje
Novinka

Chorvátsko sužuje bóra. Zjednodušene povedané ide o silný, padavý, severný až severovýchodný vietor, ktorý sa vyskytuje na Jadrane, v Grécku, v Rusku a v Turecku. Meno dostal podľa postavy severného vetra s menom Boreas z gréckej mytológie. V Chorvátsku ho poznajú ako veľmi nebezpečný vietor, ktorý môže fúkať s rýchlosťou až 150 km/h.

Pre silný vietor, už cestári v Chorvátsku museli pristúpiť k prvým obmedzeniam. V oblasti Senj zakázali premávku autobusov, nákladných áut, osobných áut s prívesmi a jazdu motocyklov. 

Vodiči musia očakávať, že chorvátska diaľničná spoločnosť HAK pristúpi k obmedzeniam aj na diaľnici. Správca diaľnici plánuje znížiť maximálnu povolenú rýchlosť, avšak premávku pre konkrétny typy vozidiel nezakáže. Na hlavnej diaľnici A1 medzi tunelom Čelinka a križovatkou Posedarje znížili rýchlosť na 40 km/h.

Silný vietor dnes bude dosahovať rýchlosť aj cez 100 km/h. Na vrchole hory Biokovo sa očakávajú nárazy okolo 120 km/h a v oblasti Velebitu až cez 140 km/h. Viac o bóre, ktorá sa vyskytuje v Chorvátsku sa dočítate TU.

img
Silný vietor dosahuje maximá najmä v oblasti Pažského mostu