Dnes ešte jasno, zajtra dorazia búrky

Novinka

Počasie počas dnešného dňa ovplyvňuje mohutná tlaková výš. Tá sa rozprestiera v páse od severnej Škandinávie cez východnú Európu ďalej nad stredozemné more. Po jej zadnom okraji k nám prúdi veľmi teplý vzduch. Teploty už momentálne dosahujú takmer na celom území letné teploty, v južnej polovici sú teploty až tropické. Maximálne denné teploty dosahujú od +28,2°C v Tvrdošíne na Orave až po +31,7°C v Dudinciach. 

Dnes sa zrážky neočakávaú. Vzduch je stále suchý a stabilný, netvoria sa preto prehánky ani búrky. Už počas zajtrajšieho dňa sa však situácia výrazne zmení. Cez oblasť Česka začne v skorých ranných hodinách postupovať studený front, ktorý sa bude vlniť. Modely zatiaľ rátajú s dvoma alternatívami.

Alternatíva ,,A": Zvlnený studený front sa dopoludnia dostane nad naše územie. Do oblasti západného Slovenska, kde bude vzduch relatívne stabilný prinesie občasný dážď alebo prehánky. Postupne sa však vzduch bude labilizovať a front sa presunie ďalej na východ. V oblasti stredného Slovenska budú okolo poludnia vznikať početné búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Vo večerných hodinách by mohli búrky doraziť na východ.

Alternatíva ,,B", front dorazí neskôr: Zvlnený studený front bude postupovať pomalšie cez Českú republiku. Pred ním k nám od juhu bude vrcholiť prílev teplého, no už vlhkého vzduchu, ktorý sa bude počas dňa výraznejšie labilizovať. Búrky môžu v labilnom a vlhkom vzduchu vznikať už na západnom Slovensku a ich postup bude smerom na severovýchod. Front sa bude počas celého dňa presúvať len veľmi pomaly do oblasti stredného Slovenska. Búrky sa v popoludňajších hodinách môžu vyskytnúť najmä na strednom Slovensku. Front sa bude počas noci na sobotu presúvať ďalej na východ a v sobotu budu búrky hroziť najmä na strednom a východnom Slovensku.

Hlavným sprievodným javom búrok budú intenzívne prívalové zrážky. Vo veľmi vlhkom vzduchu sa môžu úhrny zrážok pri búrkach pohybovať od 20 do 40 mm za krátky čas, čo môže viesť k lokálnym zatopeniam. Búrky sa budú tvoriť v miernej dynamike a ojedinele môžu byť sprevádzané aj silným nárazovým vetrom či silnejším krupobitím.

Najviac zrážok sa očakáva na severe územia a na juhozápadných návetriach hôr.

Momentálne sa prikláňame k alternatíve A, no múdrejší budeme večer, po zhotovení najnovších behov modelov.

img
Očakávaný úhrn zrážok za zajtrajší deň