Dnes zrážky ustanú, od zajtra prídu hmly

Novinka

Už počas noci začal od západu cez naše územie prechádzať teplý front. Ten bol sprevádzaný prehánkami a občasným dažďom, ktorý zasiahol najmä západnú polovicu Slovenska. Za teplým frontom sa do našej oblasti už dostala oblasť vyššieho tlaku vzduchu s ktorou súvisí zmenšená oblačnosť na juhozápade Slovenska. Na strednom a východnom Slovensku si obyvatelia budú musieť na slnečné lúče počkať dlhšiu dobu. 

Slnečné počasie si užijú len západniari. Už zajtra sa nad naše územie po zadnej strane tlakovej výše dostane teplý vzduch, ktorý k nám bude prúdiť najmä vo výškach. Teplý vzduch sa dostane nad prechladený povrch a vytvorí sa tak inverzná vrstva. Od štvrtku tak očakávame postupne najmä v nížinách a kotlinách hmly a nízku oblačnosť, ktoré sa tu zdržia aj niekoľko dní. Naopak, na horách a ojedinele aj v nižších polohách na severe bude oblačnosti len veľmi málo a prevládať tam bude slnečné počasie. 

Celodenné hmly a nízka oblačnosť sa zdržia na našom území približne do konca týždňa. V nedeľu sa očakáva prechod studeného frontu, ktorý rozruší inverznú vrstvu a opäť môže priniesť sneženie. 

(ilustračná foto: Tomáš Šereda)

img
predpoveď nízkej oblačnosti podľa poľského modelu UM, platí pre štvrtok, zdroj: Meteo.pl
img
Inverzná vrstva na juhozápade Slovenska
img
Inverzná vrstva na východe Slovenska