Dnešné búrky boli výrazné a v noci ešte budú

Novinka

Deň sa blíži ku koncu a môžeme pomaly sumarizovať dnešné búrky. Im však rozhodne nie je koniec, len už budú v menšej intenzite. Dnešné parametre vypadali spočiatku ideálne, tak ako numerické modely situovali. Dostatočná instabilita, dostatočný strih, helicita. V súlade s očakávaniami sa dnes začali silné búrky tvoriť na juhu stredného a východného Slovenska. Dnes sme zaznamenali niekoľko superciel, najmä na Rimave a v okolí Rožňavy. Podľa dát tu spadlo až okolo 50 mm zrážok.

Numerické modely však s príchodom večera očakávali formovanie búrok na východe západného Slovenska do búrkovej línie. To sa však neudialo. Problémom bol pomerne suchý vzduch. Hodnoty vlhkosti sa pohybovali len okolo 35 až 50 percent. 

Rozhodne však nemôžeme tvrdiť, že s búrkami to dnes skončilo na západe fiaskom. Silná búrka sa vyskytla v okolí Bratislavy, kde zlomila aj niekoľko stromov a rovnako tak na Kysuciach. Ak sa pozrieme na záber z detekcie bleskov, tak celkovo udrelo na našom území okolo 17 500 bleskov.

Počas nočných hodín bude cez naše územie postupovať studený front. Ten prinesie najmä zrážky. S búrkami ešte počítajte v severnej polovici stredného a východného Slovenska, kde momentálne začínajú aj búrky vznikať. Aktuálnu polohu búrok nájdete TU.

img
Doteraz zaznamenané blesky na našom území
img
Intenzita dnešných búrok