Do Európy mieria zrážky. U nás čakajte búrky

Novinka

Počasie v západnej Európe ovplyvňuje v týchto chvíľach frontálny systém, ktorý na viaceré miesta prináša zrážky a búrky. Zhoršenie počasia čaká už o niekoľko desiatok hodín aj naše územie. Tlaková níž sa bude presúvať smerom na východ a jej stred sa bude počas víkendu nachádzať priamo nad oblasťou Českej republiky. Okolo tejto níže sa tak bude stáčať rozsiahle zrážkové pole.

Nás priamo táto tlaková níž ovplyvní už v sobotu v skorých ranných hodinách. Od západu začne totiž postupovať studený front a na jeho čele sa začnú ešte v labilnejšom vzduchu tvoriť búrky. Najnebezpečnejším sprievodným javom búrok bude prívalový dážď. V priebehu sobotňajšieho dopoludnia sa búrky presunú nad oblasť stredného Slovenska.

Konkrétne načasovanie frontu a ďalšie zrážky sú pomerne otázne. Závisieť to bude od presnej polohy tlakovej níže okolo ktorej sa bude stáčať rozsiahly zrážkový systém. Presne od polohy níže bude závisieť aj výdatnosť zrážok. Nižšie môžete vidieť porovnanie celkových zrážok na sobotu v podaní 4 rozdielnych numerických modelov. Najvýdatnejšie zrážky čakajú na juhozápade Česka, kde môže spadnúť do 100 mm zrážok. Viac o búrkach na našom území sa dočítate TU.