Dorazili prvé fotografie zo Sentinelu-3B

- Ľ.F.
Novinka

Včera popoludní dorazili prvé fotografie z dlho očakávaného satelitu Sentinel-3B.

Dorazili prvé fotografie zo Sentinelu-3B
foto: ESA/Eumetsat

Menej ako 2 týždne po vypustení, satelit Sentinel-3B doručil prvé snímky Zeme. Prvú fázu testovania má už za sebou a vedci ju dokončili v extrémne rýchlom čase. Na prvých snímkach zo satelitu môžeme pozorovať oblasť Antarktídy, kde práve zapadá slnko, či pohľad na bezoblačnú oblohu na severe Európy.

Snímky boli zhotovené z dát prístroja OLCI (Ocean and Land Colour Instrument), ktorý disponuje 21 spektrálnymi kanálmi v rozlíšení 300 metrov. Celkovo môže zachytiť pás na povrchu Zeme o šírke cca 1270 kilometrov. Prístroj môže byť použitý na monitorovanie biologickej produktivity v oceánoch, či znečistenie morí. Nad pevninou zas dokáže monitorovať zdravie vegetácie.

Sentinel-3B bol vypustený z kozmodromu v Rusku 25. apríla a postupne sa tak svojou činnosťou pripojí k jeho identickej dvojičke, Sentinelu-3A. Spolu budú tvoriť pár satelitov, ktoré budú hrať veľkú rolu v monitorovaní oceánov a vegetácie. 


Satelitné snímky zo Sentinelu-3A vieme spracovať aj u nás na iMeteo

Dáta zo satelitov sú a aj budú voľne dostupné v rámci programu Copernicus. Na našom webe často zverejňujeme práve snímky zo Sentinelu-3A. Môžeme sa tak tešiť na viacej snímok, väčšie pokrytie a preto aj na viacej informácii o búrkach či iných atmsoferických javov. Voľná dostupnosť dát má vytvoriť príležitosti pre IT firmy a iné odvetvia, ktoré dokážu využiť dáta zo satelitov. 

Projekt Copernicus je financovaný Európskou úniou a Európskou vesmírnou agentúrou za účelom zdokonalenia života obyvateľov Európy. Poskytujú nám však údaje z celého sveta a sú dôležitou súčasťou pre výskum našej planéty.